Loni bylo v Moravskoslezském kraji dokončeno 2549 bytů, což je o 288 více než v roce 2017.

„Postaveno tak bylo nejvíce bytů za posledních šest let. Tradičně nejvíce jich bylo dokončeno v okrese Frýdek-Místek,“ uvedl Jan Dehner z krajské správy Českého statistického úřadu v Ostravě.

Nejčastěji ale jde o byty v rodinných domech, loni bylo v kraji dokončeno jen 170 bytů v bytových domech. Situace se příliš nezmění ani v nejbližších letech. Příčinou je i postupný úbytek počtu obyvatel Moravskoslezského kraje. Frýdek-Místek je jediným okresem kraje, který loni vykázal kladný přírůstek obyvatel stěhováním, byť zrovna ve Frýdku-Místku lidí pozvolna ubývá.

Přesto ve městě vznikají nové bytové projekty. Jedním z nich je rezidence Na Podhůří na okraji Frýdku, kde vznikají jak bytové jednotky, tak řadové rodinné domy a také čtyři stavební pozemky. Hotovo by mělo být ještě letos. Místo výstavby se nachází mezi ulicemi Nové Dvory-Podhůří a Slezskou v proluce mezi zástavbou rodinných domů.

Vizualizace projektu Rezidence Na Podhůří ve Frýdku.

Za byt o dispozici 2+kk o výměře zhruba 55 metrů čtverečních s balkonem zaplatí zájemci bezmála 2,4 milionu korun, byty o výměře 59 metrů čtverečních se můžou cenově přehoupnout přes tři miliony korun. Naopak menší dvoupokojový byt v prvním podlaží a terasou a zahradou vyjde těsně pod dva miliony korun.

Nový projekt dvou čtyřpodlažních bytových domů představuje rezidence Na Poříčí poblíž hotelu Centrum ve Frýdku. Dokončení stavby bylo plánováno na konec roku 2018, developer ale termín nestihl.

Vizualizace projektu Rezidence Na Poříčí ve Frýdku.

Podle webu rezidence zbývá rozprodat zhruba čtyřicet procent bytů, nejlevnější byt 1+kk bez balkonu o velikosti necelých 30 metrů čtverečních vyjde na skoro 1,5 milionu korun, za byt 2+kk o velikosti 44 metrů čtverečních a s balkonem zaplatí zájemci skoro 2,2 milionu korun. Za dvoupokojový byt o užitné velikosti 75 metrů čtverečních a větším rohovým balkonem už ale klient utratí 3,7 milionu korun.

Například starší byty 2+1 na ploše 50 až 60 metrů čtverečních poblíž centra Místku, které jsou po částečné rekonstrukci a nacházejí se v revitalizovaných bytových domech, se aktuálně nabízejí v prodeji za zhruba 1,3 až 1,5 milionu korun.

V podobných cenových relacích se pohybují nabídky bytů ve Frýdlantu nad Ostravicí. Levněji lze srovnatelný byt koupit v Třinci, kde se nabídky pohybují okolo jednoho milionu korun.

ČELADNÁ STÁLE LÁKÁ

Tradičním tahounem bytové výstavby byla v posledních dvou dekádách Čeladná, kde developerský boom stále neskončil. Aktuálně se pracuje na projektu nazvaném Rezidence Za Kostelem. Byt 2+kk budovaný v první etapě s plochou téměř 62 metrů čtverečních a menším balkonem tam vyjde na 3,15 milionu korun. Kdo by chtěl byt 3+kk, zaplatí za bydlení na ploše 89 metrů čtverečních 4,5 milionu korun.

Nové bytové domy by měly vyrůst i na zpustlém pozemku u Bezručovy ulice ve Frýdku-Místku. Postavit je má soukromý investor. Lidé z okolí se ale bojí, že stavba zhorší kvalitu jejich bydlení. Objekt ve tvaru „L“, který vznikne v atraktivní lokalitě u Bezručovy a Palackého ulice v sousedství sadů Bedřicha Smetany, má mít dvou až pětipodlažní jednotlivé sekce.

Podle původních plánů, které počítaly až se 130 byty ve vyšším standardu, měly být chystané bytové domy ještě rozměrnější, což se ale nelíbilo magistrátu. Investor ve spolupráci s projektantem proto snížili výšku z šesti pater na pět a v jedné ze sekcí jej zkrátili o dva moduly.