Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kovotour přivezl z ozdravného pobytu děti zdecimované průjmy a horečkami

REGION - Prázdniny v Černé Hoře se proměnily v pobyt plný utrpení. Nezvládnutá organizace měla za následek, že se domů místo čilých dětí vrátily malé zbídačené trosky…

11.8.2007
SDÍLEJ:

Jen to zkus... To je slogan cestovní kanceláře Kovotour Plus. Děti, které s ní mají čerstvou zkušenost z ozdravného pobytu v Černé Hoře, už o další takový pokus stát nebudou.Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

„Nikdy víc! Takové prázdniny už nechci v životě prožít. Konečně jsem doma, u tebe, maminko.“ Tyto a další věty plné hrůzy a úlevy zároveň zněly ve středu odpoledne mošnovskou příletovou halou. Z ozdravného pobytu v Černé Hoře se vrátila asi stovka dětí. Pohledna ně byl úděsný. „Jako by se vrátili spíše odněkud ze zajetí, než z prázdnin u moře,“ zaznělo z úst jedné maminky. Shledání dětí s rodiči po čtrnácti dnech plných strastínaoboustranách se neslo veznamenínekonečnýchobjetíařinoucíchse slz.

Prožili si dva týdny plné hrůzy

Nejhorší prázdniny v životě. Tak vidí letošní léto třináctiletá Kamila Smičková. To vše kvůli účasti na čtrnáctidenním ozdravném pobytu v Černé Hoře, který pořádala cestovní kancelář Kovotour Plus. „Vše začalo hned po příjezdu. Dovolili nám pít vodu z kohoutku s tím, že je pitná. Dokonce nám k ní dali šťávu na ochucení. Jenže najednou začalo být všem špatně, každý pořád blil a měl průjem. Balenou vodu nám přitom začali kupovat až po týdnu,“ vzpomínala na počátek všech útrap Kamila.

Nejen s pitím byl ale podle jejích slov v černohorském hotelu problém. Ani nabídka jídla na švédských stolech prý nebyla nijak vábná. Celý pobyt tak jedla osvědčené kuře a zeleninový salát. „Po večeři jsme vyráželi do města na palačinky, hamburgery, hranolky a colu. Ještě že jsme měli peníze, abychom se mohli dojíst a taky napít,“ vyprávěla dívka své zděšené matce. Také ta si prožila dva týdny hrůzy. Zprávy, které jí dcera posílala, totiž svědčily o tom, že si pobyt dvakrát neužívá.

„Chodily samé zprávy s teskným obsahem. Jednou asi ve tři ráno mě vzbudila esemeska, ve které stálo: ,Maminko, je mi blbě, co mám dělat?’ Psala jsem ji, ať za někým zajde, a ona mi pak odepsala, že jí poradili, ať hodně pije. Paradaxoně tu vodu, ze které bylo všem na blití,“ řekla Kamilina matka Kateřina a dodala: „Strašně jsem trpěla úzkostí. Chtěla jsem v tu chvíli koupit letenku a letět pro dceru do Černé Hory.“

Smradlavý čaj, či vodu z kohoutku?

U moře měla horečky, stále zvracela. Ještě po návratu domů musela s průjmem utíkat co deset minut na záchod. Řeč je o osmileté dívce, která se také ve zdecimovaném stavu vrátila z ozdravného pobytu pořádaného Kovotourem Plus. Rodina chtěla její i svá jména ponechat v anonymitě, naše redakce je však má k dispozici.

„Raději než smradlavý čaj jsme pili vodu z kohoutku. Jídlo bylo téměř nepoživatelné. Všude byla špína. Bylo to tam prostě hrozné,“ povídala osmiletá dívka své matce zážitky z ČernéHory. Kromě stravy a pitného režimu však dívčina kritizovala také celou organizaci pobytu. „Ráno jsme vstali, byla snídaně a pak se šlo na pláž. Odpoledne byl oběd a po něm pauza. Pak zase pláž a zpátky na večeři. Nikdo se o nás moc nestaral, hrálo se minimum her,“ tvrdila dcerka své matce, která jen nevěřícně kroutila hlavou. „Člověk chtěl pro to dítě dobro, a nějak se to nepovedlo. Příště je raději necháme doma,“ podotkla pak maminka, které se ohromně ulevilo poté, co se její dítě vrátilo domů.

Jako by se vrátili ze zajateckého tábora

Také další rodiče, kteří se s Deníkem podělili o své traumatické zážitky z uplynulých čtrnácti dnů, nechtěli,aby bylo jejich jméno zveřejněno. Jejich dojmy byly ale tak silné, že je aspoň anonymně říci chtěli. „Všechny děti, které jsem viděla vycházet z letištní haly, vypadaly s trochou nadsázky jako by byly právě propuštěny ze zajateckého tábora. Nejhorší pohled byl na ty nejmenší,“ sdělila matka, jejíž radost z návratu desetileté dcery byla nepřeberná.

„Celou dobu jsme si psali textovky a volali si, jinak by to tam dcerka asi nevydržela. Bylo to zoufalé, obě jsme pořád brečely. Nechápu, jak jim mohli povolit pít vodu z kohoutku, když museli vidět, že z toho všichni zvracejí a mají průjem. Podle mě to nebylo zvládnuté,“ uvedla ještě tato matka a dodala, že podle toho, co slyšela, chyběly na ozdravném pobytu procházky a aktivity, které by byly ku prospěchu zdraví dětí. Stejný dojem měl i jeden tatínek. Když uviděl svého malého syna, nabyl pocitu, že se vrátil z odtučňovací kúry. „Mám nadváhu, takže uvažuju o tom, že si tam v září zajedu sám. Pro mě by byl takový pobyt možná prospěšný, syna ale po něm budu muset ještě kurýrovat,“ podotkl muž, který už byl uklidněn tím, že se mu dítě vůbec vrátilo domů.

Nadýchejte se moře, budete zdraví

„Nic horšího jsem nezažila,“ řekla po návratu z ozdravného pobytu v Černé Hoře Deníku šestnáctiletá slečna, jejíž rodiče nechtěli, aby bylo její jméno zveřejněno. Cesta letadlem na čtrnáctidenní prázdniny u moře probíhala podle ní ještě v pohodě. Problémy nastaly až po ubytování. „Všude byla hrozná špína. Čaj se nedal pít, tak jsme hasili žízeň vodou z kohoutku. Barely s pitnou vodou jsme dostali až po pěti dnech. Bylo jí ale poměrně málo, tak se muselo šetřit,“ vyprávěla zážitky mladá dívka. Vždycky prý milovala těstoviny, teď k nim má odpor. Jedla totiž celé dva týdny jen špagety, protože ostatní jídlo bylo nepoživatelné. „Přílohy rozvařené, maso tuhé. Některé mé kamarádky jedly celou dobu jen oschlou zeleninu,“ sdělila a dále doplnila, že se diví, že ji jako jednu z mála nepostihly střevní potíže. „Sama to nechápu, protože jinak tam zvracelo přibližně devadesát pět dětí ze sta,“ uvedla. Hned po večeři podle jejích slov malí účastníci zájezdu vyráželi na vlastní pěst do městečka, aby se aspoň trochu nasytili. Pokrmy, které si z kapesného kupovali, se zrovna na ozdravný pobyt příliš nehodily. „Vedoucím se to sice nelíbilo, nic proti tomu ale neudělali. Jedinou jejich starostí bylo, ať jsme v deset hodin zpátky na pokoji,“ pokračovala ve vyprávění dívka. Největším zklamáním však pro ni bylo to, že se během dvou týdnů uskutečnilo jen minimum akcí či procházek. Očekávala totiž, že bude každý den programově nabitý. „Veškerá zábava většinou probíhala chaoticky, neorganizovaně. Děti se raději rozprchly do města.A aktivity pro zdraví? Maximálně nám řekli, ať se nadýcháme moře, že pak budeme zdraví…“ sdělila dívka závěrem.

Nešlo o epidemii, jen o lehkou nevolnost

Voda byla nezávadná, stravování pestré, her a ozdravných aktivit spousta. Shrnutě takto se vyjádřila cestovní kancelář Kovotour Plus k problémům, které se vyskytly na ozdravném pobytu v Černé Hoře.

„Voda v Čanji, v místě konání ozdravně-léčebných pobytů, je naprosto nezávadná. Rozbory, které potvrzují, že vyhovuje všem předepsaným podmínkám pro kvalitu pitné vody, má naše společnost k dispozici. Poslední rozbory přitom byly uskutečněny v termínech 16. až 18. července a 29. července až 3. srpna letošního roku,“ uvedla Bohdana Reljićová, ředitelka společnosti Kovotour Plus s tím, že informace uvedené v knižním průvodci o tom, že se v letních měsících nedoporučuje pít v Černé Hoře voda z kohoutku (viz. rámeček), se podle ní daného místa pobytu netýkala.

„Co se týká knižního průvodce, jsou v něm vždy uvedeny orientační informace k destinaci, nikoliv ke každému pobytovému místu,“ vysvětlovala ředitelka cestovky. Mezi dětmi, které se zúčastnily uplynulého dvoutýdenního pobytu, také podle jejích slov nepropukla epidemie. „Šlo pouze o lehkou nevolnost, případně virózu. Původ onemocnění nebyl ani ze stravy, ani z vody. Jednalo se o reakci na vysoké teploty, které v minulém týdnu v přímoří panovaly,“ sdělila dále Reljićová.

Stravování bylo zajištěno dle jejího tvrzení pětkrát denně a zahrnovalo snídani formou švédského stolu včetně nápoje, dopolední svačinku, oběd složený z polévky, teplého hlavního jídla, salátu, dezertu nebo ovoce a samozřejmě opět nápoje. Nechyběla odpolední svačinka a večeře byla znovu formou švédského stolu včetně nápoje.

„Stravování je vždy s možností přídavků. Jsme si vědomi důležitosti stravování na ozdravném pobytu a věnujeme mu vždy mimořádně zvýšenou pozornost. Na kvalitu a množství jídla dbá ředitel komplexu společně s hlavním delegátem, hlavním vedoucím a lékařem,“ přiblížilaBohdana Reljićová svůj pohled na pestrost stravy a doplnila, že pitný režim pro všechny účastníky ozdravně-léčebných pobytů je zajištěn v rozsahu minimálně dvou a půl litru tekutin denně.

Také organizaci programu na ozdravně-léčebných pobytech je prý věnována maximální pozornost. „Jeden pedagogický pracovník je vždy na každých deset dětí. Náplní léčebného programu jsou vstupní a výstupní lékařské prohlídky, dechová cvičení, léčebné koupání v moři či třeba rehabilitační tělocvik jednotlivců, a také po skupinách. Náplní sportovně-kulturního programu jsou sportovní a společenské hry, tematické přednášky, relaxační a poznávací program, turnaje nebo plavecké soutěže,“ vyjmenovala pestrou škálu aktivit ředitelka Kovotouru.

Citace z průvodce Černou Horou

Jídlo a voda - Na hygienu spojenou s jídlem a vodou byste měli dávat pozor. Voda z kohoutku je všeobecně pitná, s výjimkou pobřežních letovisek na vrcholu sezony (červenec-srpen), kdy zde může být přetížený systém. Horská voda je lahodná, v oblasti kolem Mojkovace se ale vyskytly určité problémy ohledně její kontaminace. Balená voda je levná a běžně k dostání. Zdravotní problémy skoro nikdy nezpůsobuje ani jídlo v restauracích, ani čerstvé ovoce či zelenina.

strana 44, autor Annalisa Rellieová, průvodce je určen klientům CK Kovotour Plus

11.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Snímek zachycuje prvňáčky ze základní školy v Milíkově. Třídní učitelkou je Martina Labajová. Na fotce zleva: Julie Martynková, Eliška Szmeková, Nela Ernstová, Marie Bojková, Jakub Raszka, Jakub Szmek, Nikolas Szlauer.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

/FOTOGALERIE/ Hokejisté Třince načali druhou čtvrtinu extraligy výborně. Třetí celek tabulky porazil dosavadního lídra a zároveň obhájce titulu Kometu Brno 4:1. Hattrickem se na triumfu Ocelářů podílel útočník Martin Růžička.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení