„Je tomu zhruba deset let, kdy jsem jel za nákupem do centra Ostravy. Škodovku jsem nechal zaparkovanou poblíž Frýdlantských mostů a šel jsem do města,“ vzpomínal Planý. Ten během nakupování vůbec netušil, jaké překvapení jej čeká po návratu na parkoviště. „Když jsem se vrátil na místo, kde jsem nechal vůz, neviděl jsem ho. V prvním okamžiku mě napadlo, že jsem zaparkoval jinde, protože do Ostravy jsem jezdíval často a parkovával jsem vždy na jiném místě. Ale po chvíli mi bylo jasné, že mi auto někdo ukradl,“ řekl Planý.

Planý ihned zavolal policisty, ale se svým vozem se již nikdy nesetkal. „Podle mého byl vůz během chvilky rozebrán na součástky. Dá se říct, že jsem ani moc nepočítal, že se v něm ještě svezu,“ doplnil Planý, který si po nějaké době pořídil nový vůz. „Ale od té doby jsem strašně opatrný. Při parkování si vybírávám místa, kde je automobil hodně na očích a v některých případech využiji k cestování raději autobus nebo vlak. Pochopitelně zamykám volant, ale je mi jasné, že pro zloděje toto zabezpečení nepředstavuje větší problém. Ovšem před krádeži mého vozu jsem na různé zabezpečení moc nehleděl,“ přiznal se Planý.

Muž rovněž zavzpomínal na doby dávno minulé. „Jako mladý jsem měl starou ojetou škodovku. Ovšem v té době se tolik nekradlo. Auto jsem zamykal jen ve výjimečných případech, když jsem ho opouštěl na delší dobu nebo v centru města. Pokud jsem si jen odskočil třeba do obchodu mimo centrum, klidně jsem nechával i klíčky v zapalování,“ vybavoval si Planý. Jeho známý si před více než dvaceti roky sám udělal pojistku proti zlodějům. „Přestříhl si drátky a namontoval vypínač, když odcházel z auta, tak vypínač vypnul. Případný zloděj nemohl vůbec tušit, že v autě může něco takového být,“ prozradil Planý. „Ale v dnešní době je podle mého ochránit vůz před zloději těžké. Výrobci sice stále vymýšlejí různé zabezpečovací prvky, ale s novými trendy jdou rovněž zloději,“ uzavřel Planý.

(mach)