„Organizátoři soutěže oslovili v každém kraji některou ze škol, které se zabývají oděvnictvím s návrhem, aby studenti navrhli a vytvořili model pro jednu z finalistek soutěže Česká Miss. Každý z těchto modelů má charakterizovat tradice i současnost jednoho z krajů v České republice,“ vysvětlila zástupkyně Střední školy oděvní a obchodně podnikatelské na Potoční ulici ve Frýdku-Místku Petra Schwarzová. „Možnost prezentovat celý kraj byla pro naší školu veliká výzva,“ dodala.

Studentky se tedy začátkem letošního roku pustily do práce. Pod jejich rukama začal vznikat zcela originální model, za který by se zcela jistě nemuseli stydět ani renomovaní módní tvůrci. Večerním šatům v barvě černého uhlí vyrobené ze šifonu, taftu a tylu dodává na originalitě nejen jejich střih, ale především detaily. Budou pošity stovkami drobných černých flitrů a skleněných korálků symbolizujícími černé uhlí. To ale zdaleka není vše. Model bude ozdoben monumentálním skleněným límcem a součástí živůtku budou šperky z barevných skel, které studentky vlastnoručně vyrábějí náročnou šperkařskou technikou Tiffany, kdy se sklíčka přesně nařezaná podle šablon spojují pájením cínem. „Černá barva na šatech symbolizuje těžební a hutní průmysl v našem kraji. Šperky pak vyrábíme ze skel čtyř barev: dominantní zelená má symbolizovat zdejší chráněné krajinné oblasti Beskydy a Jeseníky a také snahu o obnovu životního prostředí. Černá představuje uhlí, které se tu těží. Šedá a šedobílá pak připomíná smog, který často sever Moravy sužuje,“ vysvětlila učitelka oděvního návrhářství a výtvarnictví Petra Mertová.

Šaty navrhla talentovaná studentka druhého ročníku oboru oděvnictví Ludmila Rosová a na výrobě modelu pracuje desetičlenný tým studentek druhého a třetího ročníku oborů oděvnictví a operátor oděvní výroby. „Paní učitelka mě oslovila, jestli bych šaty pro tento účel navrhla. Samozřejmě jsem souhlasila. Asi dva dny pak trvalo, než přišel ten správný nápad. Přenést jej na papír pak už byla jen otázka hodin,“ usmívala se mladá návrhářka a autorka modelu Ludmila Rosová. „Módní návrhářství je fascinující obor, moc mě baví a rozhodně bych se jím chtěla živit,“ pověděla.