Je čtvrtek 13. listopadu, pět minut po jedenácté hodině dopolední. Noví moravskoslezští zastupitelé z ČSSD a KSČM právě zvolili svou většinou hejtmanem kraje pro příští čtyři roky Jaroslava Palase. Sliby věrnosti, pár začátečnických nedorozumění při organizaci hlasování o nové krajské vládě, antikomunistické projevy dvou představitelů moravskoslezské ODS, ale především jednoznačné zvolení nového hejtmana, jeho šesti náměstků i čtyř radních.

Těmito slovy by se dal shrnout průběh ustavujícího zastupitelstva Moravskoslezského kraje, které začalo v pondělí 13. listopadu, krátce po deváté hodině ranní. Dvaačtyřicetičlenná koalice ČSSD a KSČM měla předem jisté, že si pohodlně odhlasuje své navržené kandidáty proti třiadvacetičlenné opozici ODS a KDU-ČSL, které navíc jeden zastupitel při zasedání chyběl.

Obě strany, které vládly v předchozím období a které jsou nyní v menšině, tak ani nestavěly proti Jaroslavu Palasovi svého kandidáta. Pouze zkusily ještě jednou apelovat na členy ČSSD, aby uvážili, koho s sebou přivádějí do krajské vlády. „Chtěl bych vyzvat zastupitele, aby zabránili vstupu komunistických papalášů do krajské vlády,“ prohlásil mimo jiné ve svém proslovu opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS).

Jeho stranický kolega a exnáměstek hejtmana Pavel Drobil pak v ostřejším tónu dále pokračoval při svém projevu. „Složení nové vlády kraje je plivnutím do tváře všem lidem, kteří si v pondělí připomenou výročí devatenácti let od sametové revoluce. Právě v tuto dobu získávají posty lidé, kteří patřili do první ligy předlistopadové KSČ,“ vyjádřil se Drobil.

Posléze zvolený první hejtmanův náměstek Miroslav Novák (ČSSD) označil slova obou občanských demokratů za projevy poznamenané posttraumatickým šokem z volební prohry. „Přivádíme první ligu, ale lidí kvalifikovaných a připravených vést tento kraj,“ oponoval lídr moravskoslezské KSČM a nový krajský radní Josef Babka.

Jaroslav Palas po svém zvolení hejtmanem pak před novináři opětovně obhajoval, že sociální demokraté museli jít do spojení pouze s komunisty proto, že lidovci odmítli nabídky na vytvoření trojkoalice. „Voliči nechtěli naše spojení s ODS,“ uvedl Palas a dodal, že až převezme úřad, začne realizovat priority slíbené občanům. „Budeme se zabývat poplatky v nemocnicích, problémy v dopravní infrastruktuře či v neposlední řadě ožehavým životním prostředím,“ vyjmenoval.

Nové vedení Moravskoslezského kraje

ČSSD

hejtman – Jaroslav Palas

doprava a životní prostředí – Miroslav Novák

školství – Věra Palková

ekonomický rozvoj – Marian Lebiedzik

cestovní ruch a územní plánování – Jiří Vzientek

radní – Tomáš Hanzel

radní – Jan Stoklasa

radní – Zdeněk Jirásek

KSČM

zdravotnictví – Karel Konečný

sociální věci a kultura – Svatomír Recman

radní – Josef Babka

Lidé řekli komunistům: „Ne“

Ostrava - Nepříjemné přivítání čekalo včera ráno na představitele nové – oranžovo-rudé vlády Moravskoslezského kraje. Před úřadem, kde se mělo konat ustavující zastupitelstvo, čekaly desítky lidí s antikomunis­tickými transparenty. „Kraj rudý, kraj chudý.“ „Nevěřte komunistům! Lhali! Lžou! Nepřestanou!“ „Soudruhu Palasi, vracíte se ke svým?“

Tato a další hesla se skvěla na transparentech, kterými včera ráno vítaly zhruba tři desítky lidí před budovou krajského úřadu čerstvě zvolené členy moravskoslezské KSČM, ale i ČSSD přicházející na ustavující zastupitelstvo. Nespokojeni občané přišli vyjádřit svou nespokojenost nad tím, že si vítězná sociální demokracie podala v koalici ruce s komunisty a představitelům této strany přidělila dvě křesla náměstků hejtmana a jedno křeslo radního k tomu.

„Nelíbí se nám, že se komunisté vracejí po devatenácti letech k moci. Že budou mít lidé s takovouto minulostí možnost rozhodovat o osudech zdejších lidí. Chceme demokratický vývoj v tomto kraji. Nejsme stádo, které bude mlčet,“ vyjádřil se jeden z demonstrantů – pětadvacetiletý mladý konzervativec Josef Myslín.

Nespokojenost s novou vládou kraje ale přišli vyjádřit i mnozí lidé starší, kteří se podle svých slov začínají obávat návratu starých časů. „Spojení ČSSD a KSČM se nám nelíbí, na to si nikdy nezvykneme. Tento kraj se stává jakousi pokusnou laboratoří, kde si komunisté zkoušejí vládnutí, aby pak mohli plynně přejít do velké politiky. To přece nemůžeme dopustit,“ horlila pětasedmdesátiletá Anastázie Jelínková.

Předseda ostravské pobočky Konfederace politických vězňů Leo Žídek pak ještě upozorňoval: „Je nutno říct všem občanům, aby se vzpamatovali z politické krize a zastavili ofenzivu komunistů – bývalých totalitářů.“

Kritizovaní členové obou stran ale branami úřadu kolem protestujících nakonec v pohodě prošli, usedli do zastupitelských lavic a svou většinou následně odhlasovali, na čem se před tím společně dohodli. „K politice patří i kritika,“ komentoval pak ranní přivítání nově zvolený hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD).

ODS a KDU-ČSL odešly do opozice

Tošenovský: Vyspím se a pojedu na hory

„Cítím velký smutek,“ vyjádřil se bezprostředně po zvolení nové vlády Moravskoslezského kraje exhejtman Evžen Tošenovský (ODS) a pokračoval: „Bylo mi jasné, že tady nejsem nastálo, ale měl jsem jiné představy o těch, kteří nás vystřídají. Budeme ale přísnou opozicí. Teď se těším, až se vyspím a že pojedu odpočívat na hory. Pak mě čeká kongres ODS.“

Lukša: Páteř jsem si křivit nechtěl

„Nechceme bořit, ale pracovat. Budeme konstruktivní opozicí,“ konstatoval Pavol Lukša (KDU-ČSL), bývalý první náměstek hejtmana. „Před týdnem mi luplo v zádech, když jsem vytahoval z kufru auta zimní gumy. Jsem v této situaci aspoň rád, že jsem si dnes svou páteř nezkřivil znovu tím, že bych šel do trojkoalice spolu s komunisty,“ doplnil Lukša.