„Dosud jsme bílým místem na mapě cyklotras, ale to by se mělo změnit,“ slíbil místostarosta Bašky Jan Richter. Cyklostezka přes tuto obec nikdy nevedla. Na severu končí u policejních kasáren ve Frýdku-Místku, na jihu kousek za Pržnem. Kolaři tak mohou pokračovat podél Ostravice lesními pěšinkami, nebo odbočit u policejní školy a překonat staveniště obchvatu dálnice D48 do Kunčiček u Bašky. „A pak po okraji pole ke křižovatce u autosalonu směrem k hospůdkám Lašský dvůr a Kamenec,“ popisují turisté.

Radnice v Bašce nechala zpracovat dokumentaci na přibližně pět kilometrů nové stezky kopírující v podstatě tok řeky Ostravice. „Projekt nepočítá s tím, že bychom cyklisty svedli do vesnice. Právě naopak,“ uvedl místostarosta s tím, že stavět se má ve třech etapách a hotovo bude tak v roce 2025.

Soutěž netradičních plavidel Baškohrátky v Bašce na Frýdeckomístecku v sobotu 18. června 2022.
Netradiční plavidla a sladká šedesátka v neckách. I taková byla letošní Baškiáda

První přijde na řadu úsek od Místku k lávce přes vodu mezi fotbalovým hřištěm a nádražím v Bašce. Pak se postaví část od železniční stanice k silnici 477 a naposledy úsek k lávce před Pržnem. Odtud vede cyklotrasa 59 po východním břehu Ostravice k Ostravské ulici ve Frýdlantě nad Ostravicí a pak míří až do Beskyd.

„Zahájení úvodní etapy je na spadnutí, čeká se jen na dokončení obchvatu D48,“ poznamenal místostarosta Bašky Jan Richter. Ostatní, jak dodal, jsou zatím jen na technických výkresech. Někde bude potřeba vykoupit pozemky.

Vodní nádrž Baška.
OBRAZEM: Moderní hráz, nový přeliv. Přehradu v Bašce vypustí a opraví

Ve Sviadnově odvedou část cyklostezky mimo hlavní silnici. „Krátký úsek této stezky je veden po místní komunikaci v ulici Ke splavu. Odehrávají se tu střety mezi cyklisty, auty a pěšími,“ uvedl David Novák, starosta Sviadnova. Budovat se tu začalo v úterý 22. června. “Cyklostrasa bude vyvedena mimo hlavní cestu v délce 157 metrů,“ upřesnila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Moravskoslezské hejtmanství přispělo na úpravy cyklostezky číslo 59 kromě Bašky a Sviadnova i Ostravě. V krajské metropoli je ve hře půlkilometrové napojení širší oblasti městského centra i s Trohalím Karolina.

Kraj letos vyčlenil na cykloturistiku patnáct milionů korun. Náměstek hejtmana Jan Krkoška přiblížil některé plány: „Cyklisté v budoucnu plynule dojedou z Frenštátu přes Trojanovice do Rožnova. Chystá se i propojení dálkové trasy číslo 56 z Havířova a cyklostezky číslo 10 v Chotěbuzi a na Český Těšín.“