„Spis máme prostudovaný, mohu potvrdit jen to, že rozhodnutí vydáno nebylo,“ řekla Deníku Pavlína Sniegoňová z oddělení stavebního řádu na krajském úřadu. Podle ní se však úřad ve všech případech snaží dodržet šedesátidenní lhů­ty.

Dopravní fond jedná už v úterý

O termínu do 9. listopadu se hovořilo proto, že už v úterý zasedá Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Ten mohl mít v případě platného rozhodnutí důvod k vyčlenění peněz na výkupy rodinných domků, které na zmíněné trase čeká demolice. „Týká se to našich domků na Karpentné, jednoho domu ve Vendryni a samozřejmě největší počet je v Bystřici,“ připomněla třinecká starostka Věra Palkovská.

Již dříve řekla, že případné rozpočtové opatření by umožnilo, aby lidé, kteří nemovitost prodat chtějí, měli příležitost svou situaci řešit do konce roku.

Část vlastníků už má smlouvy

U vlastníků v úseku Nebory – Oldřichovice, který pravomocné rozhodnutí získal už v září, je to jednodušší. „Na základě jednání, spíše bych řekla pravidelných schůzek s generálním ředitelem ŘSD a ministrem dopravy, potažmo jeho náměstkem, se povedl první krok. V tomto úseku peníze na výkup domků uvolněny byly a tito lidé, kteří vlastně řeší střechu nad hlavou, mají k dispozici smlouvy – tak, aby proces proběhl co nejdříve, aby dostali peníze a mohli řešit své nové bydlení. Ať už výstavbou nebo koupí jiného rodinného domu, případně bytu,“ doplnila Palkovská.

Krajský úřad bude mít poslední slovo i v úseku Třanovice – Nebory, kde po vydání územního rozhodnutí padlo hned pět odvolání.

Podle Palkovské je prakticky potvrzeno, že v roce 2010 bude dost finančních prostředků i na výkupy pozemků. Ministr dopravy Gustáv Slamečka před pár dny na ostravské konferenci Transport označil situaci kolem přípravy I/11 na Třinecku za zvlášť kritickou, i on však hovořil o stamilionech korun pro příští rok.

„Výkupy pozemků začnou v příštím roce, jak dlouho potrvají, je odvislé i od počtu nesouhlasů,“ zdůraznila třinecká starostka. Dodala, že cena se nelíbí téměř polovině vlastníků.

Více k tématu silnice I/11 si přečtěte v souvisejících článcích vpravo nahoře.