Krajský úřad zatím nerozhodl, zda povolí umístění 66hektarové průmyslové zóny v Horních Tošanovicích. Od počátku roku se zabývá odvoláním více než stovky občanů a sdružení Beskydčan, kteří nesouhlasili s územním rozhodnutím. To vydal již loni hnojnický stavební úřad.

Podle vedoucí odboru územního plánování, stavebního řádu a památkové péče na krajském úřadu Marty Wroblewské je však řízení před skončením. Deníku řekla, že všichni jeho účastníci se budou moci seznámit s podklady pro rozhodnutí, a to od pondělí 30. června do pátku 4. července. „Všechny připomínky jsou za námi. Nyní se mohou podívat do spisu a seznámit se s tím, co v něm je,“ řekla Wroblewská.

Krajský úřad chtěl spor rozhodnout už na konci dubna, termín se ale ukázal nereálný. „Předpokládáme, že se tak stane v polovině července. Jen sepsání toho rozhodnutí netrvá hodiny, ale několik dnů,“ uvedla. Dodala, že vzhledem k tomu, že odvolatelé napadli i původní podklady stanovisek, musel si kraj vyžádat řadu vyjádření od nadřízených institucí. Čekal například na hodnocení ministerstva životního prostředí. „U cest, složitých komunikací nebo průmyslových zón není takto vleklé řízení nic neobvyklého,“ poznamenala. Kraj se přitom umístěním tošanovické zóny zabývá již podruhé. Hnojnický úřad vydal územní rozhodnutí poprvé v říjnu 2006, po odvolání sdružení Beskydčan ale krajský úřad vrátil věc k novému projednání. To loni skončilo stejným výsledkem.

Zónu chce vybudovat plzeňská firma KB Král. Její majitel Bohumil Král tvrdí, že o plochu mají zájem firmy z Japonska, Francie, Nizozemska či Jižní Koreje. Během dvou let se však firmě nepodařilo získat jakékoli pravomocné povolení.

Tošanovičtí zastupitelé počítají se vznikem zóny ještě v průběhu letošního roku. S investicí ale nesouhlasí část místních obyvatel. Nelíbí se jim, že zóna má vzniknout na zelené louce. Proti záměru před časem sepsali petici, pod kterou se podepsalo více než sto lidí. Byli mezi nimi i obyvatelé sousedních Dolních Tošanovic. Ekologové ze sdružení Beskydčan již dříve upozornili, že v případě vydání stavebního povolení se s největší pravděpodobností obrátí na soud.

Společnost KB Král chce podobnou zónu vybudovat i na pomezí Hnojníku a Třanovic. Nedostala však výjimku, kterou uděluje ministerstvo životního prostředí.

Přečtěte si také:

Úřad schválil zónu v Tošanovicích, místní lidé se odvolají

Beskydčan je opět proti projektu zóny v Tošanovicích