Upozornění vydalo Centrální předpovědní pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu: „Z alpské oblasti bude postupovat v noci na čtvrtek a během čtvrtka přes naše území dále k severu prohlubující se tlaková níže. Přechod tlakové níže přes střední Evropu bude doprovázen zesíleným větrem ve východní polovině našeho území, zejména v Jeseníkách a v Beskydech. Rychlost jižního větru bude v noci na čtvrtek a během čtvrtka dosahovat na Moravě a ve Slezsku v nižších polohách 7 až 11 m/s, v nárazech kolem 20 m/s (72 km/h), na hřebenech hor kolem 30 m/s (108 km/h). Během čtvrtečního večera bude vítr slábnout.“

Silný vítr nezasáhne Čechy a nadále bude slábnout i na Moravě a ve Slezsku. Nejvíce jsou ohroženy silným větrem hřebeny hor, v nížinách nebude tak zle. „Vítr v nížinách bude dosahovat rychlosti 7 až 11 m/s, v nárazech až 20 m/s, což je přes 70 kilometrů v hodině,“ vysvětlil meteorolog Jan Šrámek.

Současně varováním meteorologové a hasiči vydávají doporučení, jak se při silném větru chovat a jakým způsobem si zabezpečit majetek před poškozením. Silné poryvy větru mohou poškodit i těžší věci, které mají větší plochu, včetně nákladních automobilů. Lidé by si měli především zabezpečit okna nebo skleníky. Na pozoru by měli být i řidiči, kterým mohou poryvy znepříjemnit jízdu.

Na další dny a noci slibují meteorologové už klidnější podnebí. Silný vítr ustoupí a další dny budou na území České republiky ve znamení velkých teplotních skoků. „V následujících dnech očekáváme velké teplotní rozdíly na západě a východě země. Na západě může být v noci kolem dvou stupňů, na východě bude až 14 stupňů Celsia,“ upozornil Jan Šrámek. Ve čtvrtek bude zpočátku zataženo až oblačno, na většině území občas déšť nebo přeháňky. Déšť bude na českých horách přecházet ve sněžení.

Víkend pod deštníkem
Počasí bude v celé republice kolísavé ještě během pátku. Potom by se mělo ustálit. „V pátek ještě očekáváme teplotní rozdíly. V Čechách bude mezi sedmi a jedenácti stupni, zatímco na Moravě v průměru o 4 stupně více,“ řekl Jan Šrámek. Během víkendu se pak teploty na našem území ustálí na třináct stupňů. I o víkendu ale budete místy potřebovat deštník, obloha bude spíše zatažená nebo oblačná.