Nejen tato témata tento týden projednávali se zastupiteli Hrčavy radní kraje. Během celodenní návštěvy se setkali i s místními podnikateli a zástupci obcí Trojmezí.

„Velkým benefitem výjezdů krajské rady je možnost setkat se s představiteli obcí regionu, osobně probrat nejrůznější témata od místních úspěchů až k problémům, se kterými se obce potýkají a se kterými bychom mohli pomoci. Během diskuzí mohou vzniknout nápady či podněty, které by jen z emailové komunikace třeba nevyplynuly,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že vždy vítá příležitost osobně prezentovat konkrétní plánované aktivity kraje.

Jednou z nejdůležitějších krajských investic je rozsáhlá rekonstrukce budovy v historickém jádru Jablunkova. Vznikne Muzeum Trojmezí, které k instalaci svých expozic využije Muzeum Těšínska.

Ilustrační foto
Výtěžek nedělního benefičního koncertu v Třinci půjde na kostel v Gutech

„Stavba už má pravomocné stavební povolení, v současné době připravujeme veřejnou zakázku pro výběr zhotovitele projektové dokumentace. Projektové práce tak začnou ještě v tomto roce, samotnou stavbu zahájíme v září 2019. Dokončení plánujeme na konec roku 2020. Náklady jsou zatím předpokládané na 29 a půl milionu korun. Knížecí dům, ze kterého rekonstrukcí Muzeum Trojmezí vznikne, je jedním z nejstarších a stavebně-historicky nejhodnotnějších domů ve městě.

Krajská investice je tedy významná nejen pro muzejnictví, ale také z hlediska památkové péče,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a dodal, že v srpnu tohoto roku začala významná dopravní stavba.

„Rekonstrukce a modernizace silnice II/474 Jablunkov- Návsí si z krajských peněz vyžádá téměř 40 milionů korun“, řekl náměstek Kania. Krajské peníze v této části kraje pomáhají i v oblastech životního prostředí, kultury, sportu nebo památkové péče. Přes jeden milion korun letos využijí včelaři na obnovu včelích úlů, na podporu včelařských kroužků nebo na pořádání akcí, jako je Zlatá včela nebo Krajská včelařská soutěž.

Prázdné parkoviště u OC Avion v Ostravě. Ilustrační foto.
Je to opět tady: velké obchody v pátek neprodávají, malé se těší na vyšší tržby

Peníze jdou v regionu i do školství, žáci SOŠ a SOU Jablunkov budou už brzy využívat nové laboratoře virtuální reality. Stavba za 4 a půl milionu korun bude ukončena v příštím roce. V sociální oblasti kraj ze svého rozpočtu v letech 2016-2018 vyčlenil téměř dva a půl milionu korun na podporu sociálních služeb. Z krajských peněz bude také zřízen a provozován nový Senior Point v Jablunkově.

Ještě na začátku převzal hejtman Ivo Vondrák ocenění za podporu rozvoje Hrčavy a Trojmezí. „Toto poděkování za podporu obce Hrčava souvisí se skvělou spoluprací s Moravskoslezským krajem během mých dvou volebních období ve funkci starosty Hrčavy,“ řekl „dosluhující“ starosta Hrčavy Petr Staňo.

Beskydská Lysá hora.
Na Lysé mrzlo a sněžilo