„Letní měsíce jsou již tradičně časem, kdy ubývá dárců krve a současně se zvyšuje počet úrazů, při jejichž léčbě je potřeba transfuze krve. I letos se proto frýdecko-místecká nemocnice dostala do situace, kdy se zásoby krve velmi rychle krátí,“ popsal situaci primář hematologicko-transfuzního oddělení frýdecko-místecké nemocnice Jan Pták. Nemocnice se proto dohodla s místním pivovarem na rychlé akci, která by mohla přispět ke zlepšení této tristní situace. Každý dárce, který v srpnu bezplatně daruje krev, dostane plechovku nealkoholického piva a jako dárek navíc i pouzdro na CD. Kromě toho budou dárci také zařazeni do soutěže o hodnotné ceny v rámci akce Hledáme dárce krve, která stále pokračuje.

„Ani v dnešní době nelze krev ničím nahradit, a proto je stále důležitou a cennou surovinou v lékařství. Trvale máme nedostatek dárců krevních skupin Rh negativních, ale ani dárce s jinými krevními skupinami samozřejmě neodmítáme. Veškeré odběry jsou prováděny bezplatně, dárci však mohou využít daňové úlevy 2000 korun za jeden odběr,“ informoval primář Jan Pták. Dodal, že nošovický pivovar spolupracuje s nemocnicí a hematologicko-transfuzním oddělením dlouhodobě.

„Naše oddělení poskytuje odbornou péči pacientům s krevními chorobami, zajišťuje odběry krve od bezpříspěvkových dárců krve a provádí specializované léčebné výkony a laboratorní vyšetření. Oddělení pracuje jako odběrové místo pro dárce krve, včetně autotransfuzí,“ upřesnil primář.

Vloni darovalo krev 4459 dárců, z tohoto počtu bylo 3975 mužů. V první polovině letošního roku již darovalo krev 2254 dárců a opět převažovali muži, kterých bylo 2205. Odběrové dny jsou každý pracovní den mimo středu, vždy od 6 do 12 hodin. V úterý a ve čtvrtek dárci navíc mohou přijít k odběru i v odpoledních hodinách od 13 do 15.30 hodin. Více informací o dárcovství krve a probíhajících akcích na hematologicko-transfuzním oddělení je na internetových stránkách nemocnice www.nemfm.cz.