Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroniky a kronikáři našeho regionu - Staré Hamry

Staré Hamry - Dějiny obce, která byla původně osadou na horním toku Ostravice, se začaly psát kolem roku 1640.

24.5.2009
SDÍLEJ:

Typická hamerská osada.Foto: Jaromír Kahánek

Tehdy podnikavý majitel frýdeckého panství hrabě Jiří z Oppersdorfu zde nechal postavit železný hamr na vodní pohon. Udělal tak první krůček k pozdějšímu železárenskému průmyslu, který se stal nakonec symbolem celého kraje. Na břehu řeky pak vznikla huť, která zpracovávala železnou rudu těženou v Malenovicích, později i v samotných Hamrech. S rozvojem této činnosti postupně vznikaly další nové hutě a hamry po proudu Ostravice. Ty původní byly nazvány starými, od čehož je odvozen název dnešní obce.

O několik let později (v roce 1664) zde bylo 18 chalupníků, panský dům, dům pro hamerníky a dva mlýny. Pracovníky ve starohamerských železárnách tvořili poddaní z Malenovic, Pržna, Lubna a Starých Hamrů, vlastní výrobu řídili odborníci. Roční výnos se v té době pohyboval okolo 700 zlatých. Huť zanikla kolem roku 1724, ale názvy Staré Hamry a Hutě pod Smrkem byly zachovány dodnes. Ostatní usedlíci v této oblasti mýtili lesy a na pasekách si stavěli dřevěné příbytky někdy až vysoko do hor. Byl to jakýsi pud sebezáchovy a pocit bezpečí oproti životu v údolí často drancovaném vpády cizích band.

Dostatek dřeva přivedl Těšínskou komoru k jeho většímu využití jako paliva zejména pro ostravské hutě. Aby se chalupníci vůbec uživili, začali s chovem ovcí a skotu, což se stálo později v Beskydech tradicí. Obec Staré Hamry má ještě dodnes 55 osad rozsetých po svazích okolních hor a lesy zabírají převážnou část území obce. Jak mi řekla zdejší starostka Eva Tořová, příroda je největším bohatstvím zdejších lidi. To platilo kdysi a platí to dodnes. Největší rozkvět obec zažila mezi světovými válkami, kdy nastal rozmach turistiky a železnice zde umožnila lehký přístup.

Romantický vláček, který supěl kolem řeky a osad nesoucích jadrné lidové názvy jako Mostiska, Na Husinci, Kravinec, Hrachovičný, nebo Růžanec jsou dodnes vzpomínkou na zašlou romantiku. V hotelu Duda končíval své výplazy Petr Bezruč, aby tu poklábosil s místními přáteli a pak se vlakem vrátil do svého srubu v Hamrovicích. V tomtéž pohostinství přišel s nápadem postavit pomník básníkově hrdince Maryčce Magdonové místní učitelský Jan Kabelka. Jeho slova tenkrát zněla: „Postavíme pomník, což bude tahák pro lufťáky, a tak se zvýší turistický ruch.“ Návrh byl přijat a pomník zásluhou Sokola byl postaven v roce l933. Pan učitel se však nedožil konce války.

Školní vyučování navzdory velké rozloze obce zde začalo od roku 1852 a to na čtyřech místech: v Hamrovicích, na Jamníku, Gruni a v Řečicích. Učilo se v najatých místnostech do roku 1865, kdy započala stavba školy, kostela a fary. Samostatná obec se definitivně ustanovila v roce 1951. V roce 1964 se začalo se stavbou přehrady Šance, což mělo nesmírný národohospodářský význam. Pro místní občany to však bylo nesmírné trauma, jehož bolest pociťují dodnes. Zmizelo centrum obce, která se tak rozdělila na dvě vzdálené částí, zhoršila se doprava a přerušila dosud vybudována infrastruktura. Občané dostali slib, co všechno se zde vybuduje. Slib byl splněn jen částečně, ostatní si postavili sami a zdarma. Nové centrum vzniklo na Samčance – původně založené chalupářem Samcem. Je zde prodejna, obecní úřad, zdravotní středisko, malá škola, hospoda a hlavně kulturní dům, místo společenských akcí, jejichž počet je pozoruhodný. Hlavně zásluhou hasičů a fotbalistů se zde lidé scházejí téměř dvacetkrát do roka a výčet programů je opravdu pestrý.

Sympatickým počinem je i oprava „obrázkové cesty“ na nedalekou Javořinku. Velice dobrá je spolupráce se základní školou, i když je zde na prvním stupni pouze 14 žáků. Je zde opravdový ráj pro turisty a lyžaře, jenom sáňkářská dráha čeká na své znovuzrození, chybí totiž finance. Na svazích Gruně stále hospodaří zemědělské družstvo, ale návratu ovcí na zdejší pastviny zabránili vlci. Památný pomník Maryčky Magdonové je ukrýt pod starým hřbitovem, na němž se dodnes krčí železné kříže a průčelí kostela dodnes zdobí Davidova hvězda na paměť někdejšího starosty Izraele Hochfeldra, který to navzdory Bezručově básní s lidmi myslel dobře.

Kdo se chce opravdu pokochat přírodou, musí obětovat námahu a vystoupat na vyhlídku známou pod názvem Nebe. Pohled je to fascinující a připomíná opravdový zemský ráj. Jak to v Hamrech bylo a jak to tam bude, to zachycuje obecní kronika, kterou doplňuje samotná starostka.

JAROMÍR KAHÁNEK

24.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Nový chodník v Čeladné.

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení