VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroniky a kronikáři našeho regionu: Čeladná

Čeladná -Na samém začátku byl Hrádek na Kozinci, nízkém bočním hřebeni hory Kněhyně.

18.10.2009 1
SDÍLEJ:

Čeladná od Pstruží.Foto: Jaromír Kahánek

Existence předsunutého postu Hukvaldského hradu se přisuzuje do 14. a 15.století. V té době hrozily neustále vpády z Uher. Útrapy pro zdejší lid znamenaly především dlouhá údobí tureckých válek a protihabsburská povstání v Uhrách. Celé východní hranice Těšínska a severní Moravy byly opevňovány šancemi a tuto úlohu plnil i Čeladenský hrádek. Zánik pevnosti nastal po přechodu panství do rukou uherského krále Matyáše. Název Kozinec, nebo Koráb dnes běžnému návštěvníkovi moc neříká, zato prudce se svažující louka na jeho svahu známá jako Ploština je rájem pro lyžaře. Kdysi se jí říkalo „haluzí sjezdovka“, nebo také Hradečná a místu s pár chalupami na úpatí hory se dodnes říká „ V burku“.

Počátky obce je nutno položit už do 15. století, i když první zmínka z urbáře hukvaldského panství je z roku 1581. Čeladná měla tehdy 18 usedlostí a přibližně 150 obyvatel. Prvními osadníky byli pastevci a uhlíři, na vhodných místech byly postaveny z trámů domy, chlévy, vykopany studny. Název obce se odvozuje od panské hukvaldské čeládky, která zde začala kácet lesy a zůrodňovat pole. Čeladná bývala ryze zemědělskou obcí, byli zde sedláci na drobných políčkách, na pasekách pasekáři, v lesích pásli ovce Valaši. Rozlehlé pastviny, nazývané valašské louky byly především na Radhošti, Čertových mlýnech, Malém Smrčku, Malé a Velké Stolové, nebo na Kněhyni. V poslední čtvrtině 17.století se stala pro Čeladnou určující výroba železa. V rámci nedalekých frýdlantských hamrů zde byla v roce 1678 zahájena výstavba dřevouhelné vysoké pece. Správa hukvaldských statků se rozhodla využít obrovských zásob dřeva v povodí Čeladenky, železné rudy i vodní energie. V té době však ještě neexistovaly horské svážné cesty, proto se dřevo plavilo po vodě. Nad hutěmi byla řeka šikmo k proudu přepažena dřevěným brlením či hráblemi k zachycení polen, která byla vodními příkopy dopravována do prostoru u železáren, nebo na revírní skladiště.

Mnozí pamětníci vědí, že rybníku , který zde byl ještě v polovině minulého století se říkalo Rezervář. Nakupená polena musela být uvolňována železnými háky. Tuto práci konali lesní dělníci. Železárny používaly dříví k výrobě dřevěného uhlí, neboť mělo výsokou výhřevnost a bylo levnější než koks.

Doprava po vodě zanikla jakmile lesní správa vybudovala na horách důkladné lesní cesty dle projektu a stavebního dozoru J. Konšela, po válce profesora Vysoké školy lesní v Brně. Hospodářsky ovládal život na vesnici majetek knížete a arcibiskupa Egona Fürstenberka a jeho nástupce dr. Theodora Kohna. Patřily mu lesy o rozloze 4 000 hektarů, parní pila a železárny. V lesích pracovalo asi 300 dělníků (převážně ženy – v železárnách asi 200). V roce 1879 koupil podnikatel Jan Viktor Žabeňský budovu bývalé pekárny a upravil ji na tkalcovnu, kterou pak zakoupil František Žaar. Rodina Žaarů vlastnila podnik do r.1908, kdy ho koupil pražský němec Karel Gebauer. V obci existovala také sirkárna (fosforové zápalky) a kamenolom nad železniční zástavkou. V 17. století se v celém okolí, asi jedenácti obcích, těžila železná ruda. V Čeladné cestou od kostela směrem na Paseky a Ostravici se nacházel povrchový důl „Ignác“, který dodávál rudu do vysoké pece, postavené v roce 1800. Železárny v Čeladné definitívně zanikly v roce 1922. Snad nejznámější osobností působící v Čeladné byl básník Josef Kalus, pocházející z 200 let starého rodu tkalců. Do Čeladné se přistěhoval v roce 1889 a působil zde do roku 1925 z toho 17 let na jednotřídce v Prostřední Čeladné. V původní budově čp.71 byl zájezdní hostinec, který byl v roce 1880 zrušen a přestavěn v jednotřídní školu s bytem pro učitele. Jak barvitě líčí ve svých vzpomínkách básníkův syn Jaromír Kalus, v suterénu školy bydlela stařenka Olivčena se svým synem Ignácem – dřevorubcem jako školnice, ale která zastávala také funkci žalářnice, neboť v suterénu školy byla obecní šatlava. Vzpomíná pak především na krásně prožitá léta v Čeladné a na význačné osobnosti našeho kulturního života, které zde navštěvovaly jeho otce. Byla to zejména Růžena Svobodová, která zde čerpala námět pro své „Černé Myslivce“, básník Bezruč, Otakar Bystřina (vl. jménem Ferdinane Dostál), bratří Jaroňkové a Křičkové, dr. Hrstka, petrohradský kapelník Vojáček a jiní.

Básník si cenil především své přátelství s J. V. Sládkem tehdejším redaktorem Lumíra. Z jeho tvorby si připomeňme zejména Tkalcovské písně, Kopretiny, Pampelišky, či působivou prózu Vzpomínky, čerpající z čeladenského pobytu. Výběr jeho díla pod nánvem Rodné hory moje vyšel v r. 1977. Na Kalusovy kultůrní tradice později navázala učitelka Emilie Šulcová, nesmíme opomenout, také na operní solistku Bronislavu Taufrovou, či nedávné hudebníky Janáčkovy filharmonie Miloslava Čadana a Dagmar Wadurovou. Zdejší rodák Viktor Severin, pěvec a pozdější šéf plzeňské opery, pomáhal také zdejším ochotníkům. Čeladná se zapsala také do dějin partyzánského hnutí. Působily zde odddíly Za vlast, Jan Žižka a Wolfram. O represívní akci fašistů pod názvem „Akce tetřev“, nad kterou osobně dohlížel K. H. Frank, píše ve své knize Miroslav Ivanov. Tradici zde měl Sokol, Hasiči a zejména divadelní ochotníci pod vedením učitelů Štěpánky Glöslové a Viktora Holuba. Radikální změna nastala po revoluci. Od roku 1999 dochází k přestavbě areálu bývalé továrny na nové náměstí. Velké plochy na pasekách byly prodány k výstavbě luxusních sídel, na druhé straně obce pod Stolovou vzniká moderní golfový areál.

Rozsáhlá výstavba bytů pokračuje dodnes. Čeladenská nemocnice se znovu změnila na lázeňské středisko pod názvem Beskydské rehabilitační centrum. Zmizely však chodníčky spojující vesnické chalupy, hráze mezi políčky byly rozebrány jako stavební materiál. Na úkor modernizace ubylo venkovské romantiky. Ale to je vývoj, který se nezastaví. Současným kronikářem obce je Jaroslav Michalkovič.

JAROMÍR KAHÁNEK

18.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 20 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech TRUHLÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 16. 3. 2018, Požadujeme - manuální zručnost, vyučen v oboru výhodou., Předem volat na tel. č.: 731 158 333 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Tring invest s.r.o. - pracoviště, Přátelství, č.p. 1009, 739 61 Třinec 1. Informace: Jaroslav Szromek, +420 731 158 333.

Výroba - Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, 16 000 Kč

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií TECHNIK BOZP. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme - min. SŠ vzdělání technického směru, VŠ vzdělání v oboru bezpečnostního inženýrství výhodou, znalost AJ na komunikativní úrovni (služební cesty v zahraničí), ŘP sk. B, znalost práce na PC, praxe v oblasti koordinace BOZP výhodou., Jedná se o služební cesty v zahraničí - dle aktuálních staveb., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: asistentka@grimo.cz, Pracoviště: ČR, zahraničí. Pracoviště: Grimo bozp s.r.o., Větrná, č.p. 366, 739 61 Třinec 1. Informace: Erika Kobieluszová, +420 608 468 187.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 13 500 Kč

Ostatní výrobci mléčných produktů PRACOVNÍK/CE MLÉKÁRENSKÉ VÝROBY (ZamK). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A02 z:2/2/2018 (ZamK), Vyžadujeme minimálně 1 roční praxi v potravinářství anebo farmacii. Vyžadujeme pečlivost, zodpovědnost, vztah ke zvířatům. Pro pozici pracovníka mlékárenské výroby je nezbytný zdravotní průkaz. Pracovní doba je nepravidelná, výroba se přizpůsobuje přímo objednávkám zákazníkům. Běžné jsou také 12ti hodinové směny, nebo práce o víkendu., Kontatk e-mailem viz výše.. Pracoviště: Mvdr. michaela hlubková - pracoviště krmelín, Staroveská, č.p. 406, 739 24 Krmelín. Informace: Lukáš Hlubek, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 200 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání LEKTOŘI - JÓGA, TANEC, BALET. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DPP, Požadujeme - akreditace MŠMT trenér 2. třídy., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: info@acro-dancers.cz, Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Lenka šotkovská - acro-dancers, 1. máje, č.p. 232, 739 61 Třinec 1. Informace: Lenka Šotkovská, +420 606 060 865.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třinečtí hokejisté přesouvají čtvrtfinálovou sérii do Pardubic, a to za stavu 2:0 pro Oceláře.

Peterek: Třetí místo byl pro nás úspěch

Vyprošťování osob - nehoda

Vyprošťování spolujezdce u nehody dvou aut ve Frýdku-Místku

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Polsko omezilo nedělní prodej. Lidé se však nákupů jen tak nevzdají

ANKETA/ Polské supermarkety i maloobchodní prodejny zely minulou neděli poprvé od 90. let prázdnotou. V zemi totiž začal platit nový zákon omezující ve většině obchodů nedělní prodej.

Hasiči vyjížděli ve Frýdku-Místku kvůli dvěma únikům plynu

Dvakrát v pátek brzy ráno vyjížděli profesionální hasiči z Frýdku-Místku kvůli únikům plynu.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT