VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroniky a kronikáři našeho regionu: Čeladná

Čeladná -Na samém začátku byl Hrádek na Kozinci, nízkém bočním hřebeni hory Kněhyně.

18.10.2009 1
SDÍLEJ:

Čeladná od Pstruží.Foto: Jaromír Kahánek

Existence předsunutého postu Hukvaldského hradu se přisuzuje do 14. a 15.století. V té době hrozily neustále vpády z Uher. Útrapy pro zdejší lid znamenaly především dlouhá údobí tureckých válek a protihabsburská povstání v Uhrách. Celé východní hranice Těšínska a severní Moravy byly opevňovány šancemi a tuto úlohu plnil i Čeladenský hrádek. Zánik pevnosti nastal po přechodu panství do rukou uherského krále Matyáše. Název Kozinec, nebo Koráb dnes běžnému návštěvníkovi moc neříká, zato prudce se svažující louka na jeho svahu známá jako Ploština je rájem pro lyžaře. Kdysi se jí říkalo „haluzí sjezdovka“, nebo také Hradečná a místu s pár chalupami na úpatí hory se dodnes říká „ V burku“.

Počátky obce je nutno položit už do 15. století, i když první zmínka z urbáře hukvaldského panství je z roku 1581. Čeladná měla tehdy 18 usedlostí a přibližně 150 obyvatel. Prvními osadníky byli pastevci a uhlíři, na vhodných místech byly postaveny z trámů domy, chlévy, vykopany studny. Název obce se odvozuje od panské hukvaldské čeládky, která zde začala kácet lesy a zůrodňovat pole. Čeladná bývala ryze zemědělskou obcí, byli zde sedláci na drobných políčkách, na pasekách pasekáři, v lesích pásli ovce Valaši. Rozlehlé pastviny, nazývané valašské louky byly především na Radhošti, Čertových mlýnech, Malém Smrčku, Malé a Velké Stolové, nebo na Kněhyni. V poslední čtvrtině 17.století se stala pro Čeladnou určující výroba železa. V rámci nedalekých frýdlantských hamrů zde byla v roce 1678 zahájena výstavba dřevouhelné vysoké pece. Správa hukvaldských statků se rozhodla využít obrovských zásob dřeva v povodí Čeladenky, železné rudy i vodní energie. V té době však ještě neexistovaly horské svážné cesty, proto se dřevo plavilo po vodě. Nad hutěmi byla řeka šikmo k proudu přepažena dřevěným brlením či hráblemi k zachycení polen, která byla vodními příkopy dopravována do prostoru u železáren, nebo na revírní skladiště.

Mnozí pamětníci vědí, že rybníku , který zde byl ještě v polovině minulého století se říkalo Rezervář. Nakupená polena musela být uvolňována železnými háky. Tuto práci konali lesní dělníci. Železárny používaly dříví k výrobě dřevěného uhlí, neboť mělo výsokou výhřevnost a bylo levnější než koks.

Doprava po vodě zanikla jakmile lesní správa vybudovala na horách důkladné lesní cesty dle projektu a stavebního dozoru J. Konšela, po válce profesora Vysoké školy lesní v Brně. Hospodářsky ovládal život na vesnici majetek knížete a arcibiskupa Egona Fürstenberka a jeho nástupce dr. Theodora Kohna. Patřily mu lesy o rozloze 4 000 hektarů, parní pila a železárny. V lesích pracovalo asi 300 dělníků (převážně ženy – v železárnách asi 200). V roce 1879 koupil podnikatel Jan Viktor Žabeňský budovu bývalé pekárny a upravil ji na tkalcovnu, kterou pak zakoupil František Žaar. Rodina Žaarů vlastnila podnik do r.1908, kdy ho koupil pražský němec Karel Gebauer. V obci existovala také sirkárna (fosforové zápalky) a kamenolom nad železniční zástavkou. V 17. století se v celém okolí, asi jedenácti obcích, těžila železná ruda. V Čeladné cestou od kostela směrem na Paseky a Ostravici se nacházel povrchový důl „Ignác“, který dodávál rudu do vysoké pece, postavené v roce 1800. Železárny v Čeladné definitívně zanikly v roce 1922. Snad nejznámější osobností působící v Čeladné byl básník Josef Kalus, pocházející z 200 let starého rodu tkalců. Do Čeladné se přistěhoval v roce 1889 a působil zde do roku 1925 z toho 17 let na jednotřídce v Prostřední Čeladné. V původní budově čp.71 byl zájezdní hostinec, který byl v roce 1880 zrušen a přestavěn v jednotřídní školu s bytem pro učitele. Jak barvitě líčí ve svých vzpomínkách básníkův syn Jaromír Kalus, v suterénu školy bydlela stařenka Olivčena se svým synem Ignácem – dřevorubcem jako školnice, ale která zastávala také funkci žalářnice, neboť v suterénu školy byla obecní šatlava. Vzpomíná pak především na krásně prožitá léta v Čeladné a na význačné osobnosti našeho kulturního života, které zde navštěvovaly jeho otce. Byla to zejména Růžena Svobodová, která zde čerpala námět pro své „Černé Myslivce“, básník Bezruč, Otakar Bystřina (vl. jménem Ferdinane Dostál), bratří Jaroňkové a Křičkové, dr. Hrstka, petrohradský kapelník Vojáček a jiní.

Básník si cenil především své přátelství s J. V. Sládkem tehdejším redaktorem Lumíra. Z jeho tvorby si připomeňme zejména Tkalcovské písně, Kopretiny, Pampelišky, či působivou prózu Vzpomínky, čerpající z čeladenského pobytu. Výběr jeho díla pod nánvem Rodné hory moje vyšel v r. 1977. Na Kalusovy kultůrní tradice později navázala učitelka Emilie Šulcová, nesmíme opomenout, také na operní solistku Bronislavu Taufrovou, či nedávné hudebníky Janáčkovy filharmonie Miloslava Čadana a Dagmar Wadurovou. Zdejší rodák Viktor Severin, pěvec a pozdější šéf plzeňské opery, pomáhal také zdejším ochotníkům. Čeladná se zapsala také do dějin partyzánského hnutí. Působily zde odddíly Za vlast, Jan Žižka a Wolfram. O represívní akci fašistů pod názvem „Akce tetřev“, nad kterou osobně dohlížel K. H. Frank, píše ve své knize Miroslav Ivanov. Tradici zde měl Sokol, Hasiči a zejména divadelní ochotníci pod vedením učitelů Štěpánky Glöslové a Viktora Holuba. Radikální změna nastala po revoluci. Od roku 1999 dochází k přestavbě areálu bývalé továrny na nové náměstí. Velké plochy na pasekách byly prodány k výstavbě luxusních sídel, na druhé straně obce pod Stolovou vzniká moderní golfový areál.

Rozsáhlá výstavba bytů pokračuje dodnes. Čeladenská nemocnice se znovu změnila na lázeňské středisko pod názvem Beskydské rehabilitační centrum. Zmizely však chodníčky spojující vesnické chalupy, hráze mezi políčky byly rozebrány jako stavební materiál. Na úkor modernizace ubylo venkovské romantiky. Ale to je vývoj, který se nezastaví. Současným kronikářem obce je Jaroslav Michalkovič.

JAROMÍR KAHÁNEK

18.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA - do 12t. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 12. 6. 2018, 27. 4. 2018, 16. 3. 2018, Požadujeme - ŘP sk. C + profesní průkaz, praxe min. 2 roky., Možnost i DPP., Předem volat na tel. č.: 777 721 786 a domluvit si schůzku.. Pracoviště: Boleslav bielesz [032], Jeřabinová, č.p. 320, 739 61 Třinec 1. Informace: Boleslav Bielesz, +420 558 330 170,777 721 786.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 22 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Servisní mechanik - elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pozice: , , * servis kogeneračních jednotek (běžná údržba, opravy a poruchy, větší opravy zařízení), * držení hotovostní služby, * flexibilní pracovní doba dle požadavků zákazníků, * v servisní posádce jezdí dva lidé (mechanik a elektrikář), * servisní základna Bohumín-Vrbice, kde se rovněž nachází sklad náhradních dílů, , Požadujeme: , , * střední odborné vzdělání s maturitou nebo vyučení v oboru elektrikář případně elektromechanik , * osvědčení - vyhláška 50/78 Sb., minimálně § 5, * řidičský průkaz sk. B, * praxe v oboru výhodou , * manuální zručnost, * znalost práce na PC, * znalost cizích jazyků výhodou, * spolehlivost, zodpovědnost a samostatnost , * pozitivní a tvůrčí přístup k řešení úkolů. Pracoviště: Tedom a.s.-pracoviště paskov, Rudé armády, č.p. 637, 739 21 Paskov. Informace: Zdeňka Malá, +420 953 311 003.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech VÝROBNÍ DĚLNÍK/CE ŠICÍ DÍLNY (VHODNÉ I PRO OZP). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 z:19/12/2017 a:14/6/2018 (VHODNÉ I PRO OZP), Požadujeme: vyučení v oboru šička podmínkou, podmínkou praxe v daném oboru, praxe v žehlení a zastřihávání látek., Práce na HPP, pracovní doba 6-14 hod, pracovní úvazek 7,5 hod, ale možnost i zkráceného úvazku., Pracovní náplní jsou pomocné práce při šití pracovních oděvů. Možnost zkráceného úvazku., Kontakt telefonicky PO-PÁ 8-12 hodin, osobně - adresa viz výše paní Tkáčová, kontakt i e-mailem.. Pracoviště: Výrobní družstvo vkus frýdek-místek, Svazarmovská, č.p. 308, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Vlasta Brixová, +420 558 432 041.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ-KA VNITROSTÁTNÍ DOPRAVY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 a:12/6/2018, Jedná se o práci v rámci okr. Frýdek-Místek. Parkování vozidla v Hnojníku. Rozvrh pracovní doby pondělí až pátek v časovém rozmezí 6-18:00, 18-6:00, sobota + neděle ojediněle, dle potřeb zaměstnavatele., Požadujeme: , - ŘP skup. C + profesní průkaz + digitální karta řidiče podmínkou, praxi řidiče v kamionové dopravě podmínkou, bezúhonnost a spolehlivost., Kontakt telefonicky uveden viz výše.. Pracoviště: Petr janulík pracoviště brušperk, Fryčovická, č.p. 209, 739 44 Brušperk. Informace: Petr Janulík, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

V Karviné zahrála v sobotu večer velkolepý koncert kapela Kryštof
54

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

U Máně v Řepištích se znovu čepuje pivo. Budovu koupila obec

Dříve chátrající hospoda U Máně v centru Řepišť prošla zásadní renovací. Obec, která budovu koupila v roce 2014, si slibuje, že objekt poslouží jako společenský dům s kulturním sálem, jevištěm a zázemím pro kulturní vystoupení, koncerty i divadlo, ale také jako zázemí pro spolky, občany a základní školu.

Místa k parkování v Jablunkově schází

Bude stát nové parkoviště na sídlišti Alej míru? Důležité ale budou i názory místních.

Město vypsalo tendr na nové mosty u Olešné. Lokalitu protne obchvat

Magistrát ve Frýdku-Místku vypsal zakázku na vybudování dvou mostů poblíž přehrady Olešná. Tamní lokalitu totiž protne obchvat města, který se v květnu začal stavět.

Ostravský archeolog Zbyněk Moravec: Cílem není najít poklad drahých kovů

ROZHOVOR/ - Archeolog Zbyněk Moravec, opavský rodák, který pracuje v Ostravském muzeu, skládá dohromady drobné střípky z životů našich již zapomenutých předků. O některé z nich se s námi podělil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT