VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroniky a kronikáři našeho regionu: Krmelín

Krmelín -Historické počátky Krmelína se přisuzuji letopočtu 1447, kdy se Arkleb řečený Klepař vzdává svého práva na obec (spíše osadu) Krmelín ve prospěch Mikuláše z Walsenberka, jehož panství tvořily vsi Paskov, Nová Bělá, Velká a Malá Hrabová (Hrabuvka).

25.10.2009
SDÍLEJ:

Po jeho smrti připadla část panství (včetně Krmelína) jeho synu Janovi. Bylo to v době, kdy na hukvaldském hradě tvrdě vládl Jan Čapek ze Sán a o český trůn všemožně usiloval Jiří z Poděbrad. Obec patřila až do roku 1848 k paskovskému panství, se kterým měla společný osud – podle toho, který šlechtický rod momentálně vládl.

Bylo jich opravdu požehnaně, jmenujme alespoň ty od roku 1624: Vrbové, pánové z Oppersdorfů, rytíři z Hochu, baroni von Rebentisch, Pammersbergerové z Kettenburgu, hrabata Mitrovští z Nemyšle, rod hrabat Saint Genois d'-Anneacourt a říšská hrabata zu Stolberg-Stolberg. Přes všechny možné dohady je nanejvýš pravděpodobné, že název obce je odvozen od jména Krmela, nebo Grmela.

Varianta Grmelin je písemně doložena v listině z roku 1499. Vůbec prvním doloženým rodem jsou Vladykové z Klepařova. Jejich předkem byl Ješek, ženatý s Markétou z Kelčan, jemuž roku 1385 náležely některé důchody v Újezdě. Rodina žila na jižní Moravě a v okolí Brna. Samostatné osady Starý dvůr a Světlov byly formálně přičleněny ke Krmelínu v roce 1848, oficiální sloučení v jednu obec nastalo v roce 1923. Krmelín byl ryze zemědělská obec. Pěstovalo se zde hodně lnu, bylo zde několik sušíren lnu a ovoce. Povinnosti sedláků byly polní práce a také dřevorubectví a povoznictví. Vozili například také vápenec ze staříčského kopce a sami si je pálili. To zaniklo až postavením vápenek ve Vítkovicích a Štramberku. Zahradníci vykonávali povinnosti pěší roboty, bylo zde i několik drobných řemeslníků, mezi nimiž vynikali tesaři. V publikaci Dějiny Krmelína jsou také jmenné seznamy krmelínských fojtů, šafářů a ovčáků, jakož i přehledy o řemeslech. Poslední krmelínský fojt úřadoval do roku 1851. V násle­dujícím roce byl dle zápisu v obecní kronice zvolen tzv. burmistr.

Obec leží v oblasti, kde jsou důležité komunikace. Proto tady procházely nejen obchodní cesty, ale také armádní šiky, jako na příklad Prusové v roce 1866. V roce 1880 postihlo obec několik požárů, vyhořela také budova bývalého fojtství, v níž požár zničil mnoho důležitých a zejména historických písemnosti. První zmínka o školství je z roku 1777, kdy obec rozhodovala o stavbě školní budovy, ke které však nedošlo. Učilo se v pronajatých místnostech. První jednotřídní škola byla postavena roku 1838. Ze stran učitele však byly stížnosti na její nedostatečnost a vlhkost. Další stavba školy byla uskutečněná v roce 1884, dnešní škola T. G. Masaryka pochází z roku 1929. Do zdejších dějin školství se nesmazatelně zapsal učitel Alois Šulc, který zde působil 40 let.

Místní občané se začali koncem 19. století sdružovat ve spolky. Prvním byl v roce 1893 spolek krejcarový, který měl za úkol podporovat chudou a pilnou školní mládež a vybavit školu nutnými vyučujícími pomůckami. V roce 1905 založil místní učitel Eduard Klega čtenářský spolek, který si zařídil kvalitní knihovnu a získal divadelní jeviště. Trochu netradiční byl protináboženský spolek svobodných myslitelů. Nejstarším hospodářským spolkem byl Včelařský spolek pro Krmelín, po kterém vznikl také spolek chovatelů hovězího dobytka.

Důležitý byl pro obec vznik sboru dobrovolných hasičů, zvláště po zničujícím požáru z předcházejícího roku, který zničil 10 obytných stavení a 11 stodol. Právě letos dostane sbor novou cisternu na podvozku Tatra. Tradici má v obci také tělovýchova. Sokol zde vznikl v roce 1921, DTJ roku 1920, a Orel v roce 1923. Dnes zde pracují dvě tělovýchovné jednoty, je zde pěkný areál s několika hřišti a tělocvična. Tělovýchovné spolky byly v minulosti také nositeli kultury a osvěty především organizováním divadelních představení.

Těžkým obdobím pro obec byla 2. světová válka. I přes nesmírné útrapy se však již v roce 1939 formovala odbojová skupina podplukovníka Klimka, druhým oddílem bylo socialistické revoluční hnutí, jehož členové bojovali postupně také v zahraniční čs. armádě. Za oběť padlo ve válce 18 zdejších rodáků, při osvobození pak 27 sovětských vojáků. Svým hrdinům postavila obec památník.

Největší celebritou je v Krmelíně bezesporu Vítězslav Mácha, zlatý medailista na OH v Mnichově a držitel stříbrné medaile z roku 1976 na OH v Montrealu v zápase řecko-římském.

Kromě již zmíněných sportovních spolků zde v současné době působí český svaz zahrádkářů, chovatelů i aktivní klub seniorů. Připomenutím někdejší tradice bude jistě jarmark řemesel (7. listopadu) v sále pohostinství Benátky. Opravdu dobrou pověst obcí Krmelín poskytuje zdejší pekárna Boček založená roku 1938 Cyrilem Bočkem. Dnes má podnik vedený jeho vnukem 12 prodejen a 82 zaměstnanců. Zdejší kaple sv. Jana a Pavla pochází z roku 1900. Jak mě upozornil zdejší starosta Václav Zezulka, který mi poskytl řadu informací, nezapomíná se zde ani na tužby současné mládeže. Příští rok proběhne již 20. ročník hudebního festivalu Rock Show. Obec je členem Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice. Kronikářkou je Martina Helísková.

JAROMÍR KAHÁNEK

25.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 78 Kč Vrátní VRÁTNÝ/-Á. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 78.1 kč, mzda max. 95.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme - fyzická zdatnost., Náplň práce - obsluha vrátnice, starost o vytápění budovy v topné sezóně., Nástup dle dohody na dobu určitou s možnosti prodloužení., Pracovní doba - 6:00 - 14:00, 14:00 - 22:00, 22:00 - 6:00., Životopis zašlete na e-mailovou adresu: lisovna@kovosport.cz, Pracoviště Třinec. Pracoviště: Kovosport třinec, a.s., 739 61 Třinec 1. Informace: Jan Kufa, . Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč Obchodní zástupci OBCHODNÍ ZÁSTUPCI. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme - min. SŠ vzdělání s maturitou, základní znalost MS Office, ŘP sk. B, pracovní nasazení., Náplň práce - péče o svěřené portfolio klientů., Náborový příspěvek až 60.000 Kč - vyplácen v průběhu zkušební doby vázaný na plnění cílů., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: brezovjak.kancelar2@cmss-oz.cz - do předmětu uvést "Kandidát - tým Třinec".. Pracoviště: Radka slanináková - pracov. třinec, nám. Míru, č.p. 558, 739 61 Třinec 1. Informace: Kristýna Veselá, . Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 140 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři KUCHAŘ-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 z:6/6/2018 a:20/9/2018, Rozvrh pracovní doby po-ne, turnusové 10-12hodinové směny (krátký/dlouhý týden)., Požadujeme: spolehlivost, samostatnost, praxi nebo vyučení v oboru., Nabízíme: hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, práci v příjemném prostředí a přátelském kolektivu., Dobrá dopravní dostupnost, pracoviště se nachází cca 50m od vlakového nádraží., Personální ubytování možné., Kontakt telefonicky, uveden viz výše.. Pracoviště: Simona mikesková - prac. restaurace u pařezu, 739 12 Čeladná. Informace: Simona Mikesková, +420 725 828 114. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 19. 9. 2018, Požadujeme - SŠ vzdělání s maturitou ekonomického směru. , Předem volat na tel. č.: 607 043 288 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Hrčava. Pracoviště: Ignis forst s.r.o., 739 98 Mosty u Jablunkova. Informace: Marek Sikora, +420 607 043 288.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 24. září 2018

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Dobíjecí stanice pro elektromobily - Ilustrační foto.
21

Dobíjecí stanice už slouží v hutnickém městě řidičům

Lídry přivítala knihovna

Předvolební horečka stoupá a nejinak tomu je i v nejmladším statutárním městě České republiky - v Třinci.

Následky noční vichřice v kraji: spadlé stromy, tisíce odběratelů bez elektřiny

Celé Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhl silný vítr. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily vlaky, omezení jsou i na silnicích. Vysoký stupeň nebezpečí platil do pondělní šesté hodiny ranní.

Zraněný houbař šokoval lékaře, v krvi měl 8,83 promile alkoholu

Vydal se do lesa na houby a zlomil si kotník. Na tom by nebylo nic až tak neobvyklého, kdyby však neměl v krvi neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu. Houbař z Ostravska, který se zranil v lesích na Bruntálsku, se stal podle všeho naprostým „rekordmanem“.

Nikdy by mě nenapadlo, že budu podnikat v Africe, přiznává úspěšný Aleš Buksa

FOTOGALERIE/ Aleš Buksa, úspěšný podnikatel, symbol multilevel marketingu, který po revoluci přivedl do bývalého Československa, na odchod do důchodu nemyslí. V Ghaně nově těží vodu, kterou nazval Sky Water.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT