Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroniky a kronikáři našeho regionu: Vělopolí

Vělopolí /FOTOGALERIE/ -Vesnička Vělopolí s 260 obyvateli se v těchto dnech doslova utápí v zeleném rouše přírody.

28.6.2009
SDÍLEJ:

Obecní úřad.Foto: Jaromír Kahánek

Políčka, lesíky a hájky ji obklopují ze všech stran. Poloha v údolí těšínské pahorkatiny a dostatečná vzdálenost od rušných komunikací jsou opravdovým balzámem pro návštěvníka zvyklého na každodenní ruch a shon. Pole se rozprostírají kam oko dohlédne a jsou vlastně i příčinou jména obce. V místním nářečí Vělopole – znamená velké pole. Je však ještě jedna verze, že by název mohl být odvozen od bývalého vlastníka zdejšího statku hraběte Velkopolského.

V dlouhé historii obce, která se prvně připomíná v roce 1448 se vystřídala celá řada majitelů nad zdejším panstvím. Na počátku byl Matouš z Vělopolí, v roce 1517 obec vlastnili Beneš a Šťastný, tehdy pod názvem Velé Pole. Mezi další pány již patřily šlechtické rody nám dobře známé z historie okolních obcí. Pelhřimové z Třankovic (nyní z Třanovic), Mitrovští z Nemyšle, Bessové z Chrostiny sídlící na nedalekém hnojnickém zámku, nebo Tlukové z Tošanovic. Poněkud vzdáleně zní jméno dalšího majitele Gottfrieda von Logau – ten pocházel až z Altendorfu od Curyšského jezera.

Po jeho smrti v roce 1792 se panství dostalo do rukou Těšínské komory. Bylo to v době, kdy bylo Vělopolí sloučeno se Střítěží. Tento svazek trval celých 200 let. Od 18. století měla obec svou vlastní pečeť na níž byl vyobrazen na trávníku pádící kůň s uzdou. Německá legenda mezi linkou vavřínovým věncem zněla „Sigel Wielopoli“. Pečetidlo se užíválo do poloviny 19.století. Kůň zůstal v upravené verzi znaku dodnes. Zajímavou historii má dnes již neexistující místní škola z roku 1928. Podle dochovalých třídních výkazů zde bylo tehdy zapsáno celkem 13 dětí, tento počet se ve školním roce 1935/36 zvýšil na 22.

Ve školní kronice se také dá vyčíst, že ihned po okupaci byla škola zpustošena a celý archív české školy byl zničen. Učit se zde začalo německy v roce 1940. První německý učitel však s dětmi mluvil spíš slezským nářečím za což byl uvězněn, odvezen do koncentráčního tábora, kde zemřel. V letech 1941–43 se opět nevyučovalo. Další německý nástupce byl zapřísáhlý nepřítel slovanské rasy a snažil se obec poněmčit, proto zde Němci zřídili vlastní mateřskou školu. Ke konci války v roce 1945 zde pak zničili vše, co se dalo. Zdejší obecná škola byla po osvobození opět obnovena, později přejmenována na národní.

Byla zde i osmiletá a devítiletá škola, ale od roku 1975 vzhledem k malému počtu žáků byla výuka zrušena. Děti dnes navštěvují školy v sousedních obcí Střítěží a Hnojníku.

V centru obce stojí dnes pěkně zrekonstruovaná budova, ve které je obecní úřad, knihovna a také sál pro společenské akce. Poměrně velké odloučení od okolních obcí je dostupné po dobré silnici autobusovým spojem z Těšína a Střítěže. Pravým rájem je Vělopolí pro cykloturistiku. Mírně zvlněný terén, malá frekvence, pěkná příroda a výhled na hřeben Beskyd tvoří ideální podmínky pro cesty ze Střítěže, Třanovic, Ropice, nebo Horního Žukova. Přímo v centru u rybníčka zde mají kolaři dokonce odpočívadlo s informační tabulí. Občerstvení s pěknou vyhlídkou si také mohou dopřád nedaleko na návrší v penzionu s poněkud kuriozním názvem „U strhaného klempíře“, které kromě výborné kuchyně nabízí i dostatečné sportovní vyžití.

Mají zde lezeckou stěnu, hřiště na petanque, buduje se kurt na plážový volejbal. Vedoucí penzionu garantuje, že ten, kdo si vybere ze zdejšího menu, bude z velké porce strhaný stejně jako ten klempíř. Společenský život zde organizují především zahradkáři a nedávno založený Kultůrní a sportovní klub.

Kdo se cítí unavený, tomu se dopřeje dokonalé relaxace v sauně Lipka. Současnou kronikářkou obce je paní Magda Nogová, ale velkou zásluhu na doplňování kroniky má i zdejší starostka Vladislava Latochová.

JAROMÍR KAHÁNEK

Místo události:
28.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Utkání 14. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec vs. HC Kometa Group.
19

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

Ilustrační foto

Houbař zemřel u Jablunkova po pádu z patnáctimetrového srázu

Vítkovice se zadrhly, Třinec se drží na špici

První čtvrtina základní části hokejové extraligy patří minulosti. Ostravané se nemohou vymanit z krize, Slezané si hlídají umístění mezi elitou.

ON-LINE s Jiřím Vzientkem, krajským zastupitelem a kandidátem ČSSD do PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR a krajský zastupitel Jiří Vzientek odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Vedení kraje nedávno začalo pomocí laserového zaměřování kontrolovat firmy, jak kvalitně opravují vozovky. Používá k tomu technologii, která pomocí paprsku dokáže změřit tloušťku asfaltu. A pochybení se ukázalo hned při prvním testu. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení