VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroniky a kronikáři našeho regionu:Chlebovice

Frýdek-Místek-Chlebovice – Nejstarším písemným dokladem o existenci Chlebovic je listina vydaná olomouckým biskupem Konrádem roku 1320, kterou tento církevní hodnostář obnovuje téměř zaniklou ves Nemašchleb.

22.2.2010
SDÍLEJ:

Městská část Frýdku-Místku Chlebovice.Foto: Jaromír Kahánek

Ta byla zničena následkem nepokojného stavu v zemi a neobydlena. Důležitou úlohu zde hrála především církevní hierarchie, hlavně jejího představitele biskupa Bruna ze Schaumburgu, který kolem roku 1256 získal celý rozsáhlý kraj na levém břehu Ostravice a přisuzuje se mu poddíl na založení mnoha obcí. Byl v pořadí 14. olomouckým biskupem, ale také rytířem bojujícím po boku Přemysla Otakara II. Olomoucká kapitula pomocí svých biskupů a arcibiskupů vládla hukvaldskému panství po několik století. Za datum svého založení pokládají Chlebovičtí rok 1300, letos se tedy datuje 710 let historie obce. Roku 1326 pověřuje biskup Jindřich Berka z Dubé jistého Sybotana z Lichnova obnovením obce. Prvním známým fojtem byl od roku 1467 Velik Chlebovský.

Již tehdy k fojtství patřil mlýn a krčma. Situace na hukvaldském panství byla často neklidná, biskupové je museli často dávat do zástavy. Přítrž tomu udělal papež Inocenc VI. svou bulou v roce 1354, kterou zakazuje oddělování hukvaldského panství od statku biskupských i jeho dávání do zástavy. V roce 1581 je jako fojt zmiňován jistý Václav, v roce 1664 Jan Morys, po jehož smrti se úřad dostal do rukou rodiny Žáčků. Zdejší fojti měli dva a půl lánu polí, moučný mlýn a svobodnou krčmu. Důležitým dokumentem je list biskupa Stanislava Pavlovského o prodeji pustků (ladem ležících pozemků) chlebovickým občanům, který se dochoval v archivu stařičské fary. V 16. století byla celá řada sporů o pozemky hukvaldsko-frýdeckého panství. Jednalo se také o chlebovický les Roveň, který býval pustým místem pouze s lesní cestou. Často zde v dějinách řádili loupeživí rytíři, nebo zbojníci. Jednou z jejich obětí, zde zamordovaných, se stal v roce 1620 frýdecký pán Jan Bruntalský z Vrbna se svou družinou. Dopravní cesta (tzv. Císařská silnice) zde byla zbudována až za Josefa II. v roce 1775. Před tím se jezdilo z Příbora do Místku a dál do Těšína přes Fryčovice a Staříč.

Ten, kdo dnes projíždí po zdejší rušné silnici, si to těžko dovede představit. Ve starých zápisech je také zmínka o chovu včel, kterým se tenkrát ve zdravém prostředí mimořádně dařilo. První záznamy o včelařském právu pochází už z dob Karla IV., právo pro hukvaldské panství pochází až z roku 1655. Mezi povinnosti zdejších poddaných patřilo také hrazení hukvaldské obory (založené roku 1566). Na pracích s tím spojených se podílely obce Chlebovice, Staříč, Palkovice, Metylovice, Myslík a Rychaltice. Nebyla nouze ani o časté rebelie nespokojených poddaných. Jednu takovou kapitolu této historie popisuje Bohumír Četyna v románu Jednou za slunovratu. Roku 1848 byla Moravským sněmem zrušená robota. Značnou měrou se o to zasloužil také zdejší usedlík Jan Fajkoš, který společně s učitelem Šebestiánem Vávrou a chalupníkem Krčem vypracoval dobromyslnou prosbu, předanou dne 19. dubna 1848 Zemskému stavovskému soudu v Brně.

Posledním chlebovickým fojtem byl František Bujnoch, po němž se zachovala památka v podobě knihy zápisů obsahující seznam všech poddaných v letech 1838 až 1848. Navíc se obec může pochlubit tím, že budova fojtství se zachovala v téměř původní podobě a od roku 1995 je v ní včelařské muzeum (po roce 1990 došlo k zásadní rekonstrukci).

Samostatné školství vzniklo v obci roku 1826 zřízením samostatné školy. Původní dřevěná chalupa byla po čase nahrazena novou, dnešní školní budova pak pochází z roku 1902. Mezi zachovalé památky patří zdejší kapličky a kříže (Boží muka), vlastního kostela se občané dočkali v roce 1863. Je zasvěcen sv. Cyrilu a Metodějovi a v roce 1997 se dočkal generální opravy. Spolková činnost začala v obci vznikat koncem 19. století. První byl spolek pro zřízení samostatné duchovní správy. Začátkem 20. století to byla Čtenářská beseda, Sdružení křesťanského dělnictva, Lidová strana, Sociální demokraté. Po roce 1938 následují tělovýchovné organizace DTJ, Orel, Junák, Jednota proletářské tělovýchovy. Nesmíme opomenout hasiče, jejichž sbor byl založen v roce 1922.

Důstojný památník mají v obci oběti světových válek. Nositelem kulturních tradic se stalo sdružení Bezručova kraje, mezi jehož členy patřily osobnosti jako básník Fran Smeja, František Lazecký, profesor Slavický, či umělci staré gardy Národního divadla Eduard Haken a Lubomír Havlák.

Velké uznání si zaslouží také je ho předseda Václav Halát. Ten se zasloužil o stavbu rozhledny na Kabatici. Čestnými občany obce jsou farář Rudolf Korec, mlynář Josef Ondříček, Mudr. František Vojkovský, populární kněz Vilém Tvarůžek, gard. pplk. Verezubčák – osvoboditel obce. Nesmíme opomenout také mnohonásobného účastníka Rallye Paříž – Dakar Radomíra Stachuru. Velkou zásluhu na zachování historie obce mají Bohumír Haleš a Josef Žižka (současný kronikář), kteří jsou autory publikace vydané k 700. výročí jejího založení. Chlebovice dnes jsou součástí města Frýdku-Místku, ale na svou historii jsou patřičně hrdí.

JAROMÍR KAHÁNEK

22.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Několikaměsíční omezení kvůli druhé etapě výstavby chodníku už nemusí trápit motoristy v Čeladné.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení