„K vaření jsem se dostal hned, jak to bylo možné, jelikož v rodině je toto krásné řemeslo zdokonalováno mnohými generacemi. Nikdo mě ale k němu nemusel nějak nutit. Kuchařem jsem se vyučil ve Frenštátu pod Radhoštěm. Poté jsem si udělal dvouletou nástavbu, která byla zaměřena na společné stravování,“ zavzpomínal Tomáš Mohyla, který se už pracovně dostal i do cizích zemí.

Největší škola pro něj byla v Německu na Rujáně – v přístavním městečku Sassnitz.

„Denní počet vydaných porcí mnohdy přesáhl tisícovku – a to ještě kuchyň byla vybavena jen tím základním. Jelikož byla restaurace v přístavu u Baltského moře, tak se připravovaly většinou pokrmy z ryb a mořských plodů. Poté jsem se podíval hlavně díky kulinářským soutěžím také do Norinberku, Paříže a Lyonu. Například i do Michelin restaurací Tetedoie nebo Brasserie L’Est, kterou provozuje jeden z nejvyhlášenějších kuchařů na světě Paul Bocuse,“ zasnil se Mohyla, podle něhož má každá zahraniční kuchyně co nabídnout.

„Každá má totiž své kouzlo. Osobně se vždy snažím dodržovat podstatu receptu. Proto nehledám dalších sto variant, jak ho připravit jinak,“ prozradil Mohyla.

A jaký má názor na pořady o vaření, které v současné době vysílá několik televizních stanic?

„Jsem rád že tyto pořady vznikly, aspoň nám ukazují, jak to v kuchyních vypadá. Mnohdy nám poradí, čeho se máme vyvarovat. Nějak neuznávám Babicu, který někdy k sobě plácá nesmyslné suroviny. Lidem ale vyhovuje, že je to nakonec levné. Česka gastronomie přitom může zaujmout cizince úplně vším. Při vaření se ovšem nesmějí používat nekvalitní suroviny – třeba nenahrazovat olej za sádlo,“ doporučil Mohyla s tím, že pokud českou gastronomii budeme připravovat tak, jak se má, bude to pro nás velké plus.

„Když už máme tak výborné pivo, tak by to chtělo i tu výbornou babičkovskou českou kuchyni. Zákony české hygieny ji ale moc nepodpoří. Vydat českou hotovku do dvou nebo třech hodin od uvaření je nesmyslné. Hotovka totiž potřebuje uležet, aby byla chuťově stoprocentní,“ prohlásil.

O vegetariánech si nemyslí nic špatného. „Já si myslím, že je to každého věc, každému vyhovuje něco jiného. Pokud má člověk pro to nějaký zdravotní – nebo jiný pádný důvod, tak je to v pořádku. Je ale hodně vegetariánů, kteří vyznávají tento styl pouze z nějaké image, což si myslím není úplně v pohodě,“ vyjádřil se kuchař, který během minulého víkendu v Čeladné smažil žabí stehýnka.

„Stehýnek šlo na akci Nechutně chutná show hodně na odbyt. Počet porcí mohl dosáhnout kolem 180. Strašně mě potěšilo, že hosté, kteří přišli, se nebáli tuto specialitu zkusit. Češi jsou většinou v gastronomii velice konzervativní,“ uzavřel Mohyla, který si sám nejvíce pochutná na krásně šťavnatém mase.


Přečtěte si také:Nechutně chutná show nabídla i žabí stehýnka

Čeladná: Ne všichni jsou s golfem spokojeni