Málokdo ví, že tento sport patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva, jak dokládají archeologické nálezy. Například ve starověkém Egyptě byly v hrobkách nalezeny kuličky vyrobené z oblázků. Nejstarší nalezená kulička se datuje se do roku 3000 let před n. letopočtem. Popularitě se tento sport těší i dnes, jen ho hráči ze dvorků a hřišť posunuli na profesionální úroveň. Nezáleží na věku, mohou hrát celé rodiny a nepropotíte při něm tričko.

Pravidla jsou však pro všechny stejná - hrají vždy 2 hráči proti sobě. Kuličky jsou barevně odlišeny a vítězem hry se stává ten, kdo má první všechny v důlku. Co je pro jednoho sport, pro druhého může být hra a pro někoho obojí současně. Kuličkoví nadšenci se schází v několika klubech po celé republice a pořádají klání v různých městech. Nejlepší se účastní mistrovství ČR a ti největší borci - mistrovství světa. Mezi takové kluby patří na Severní Moravě Baráčníci a Vratimovští kouleči z Domu dětí a mládeže ve Vratimově.

„S kuličkami jsem začal už v roce 1967, když jsem chodil do základní školy. Od té doby jsem kuličky ani neviděl. Pak mě ale zaujal v televizi rozhovor s prezidentem kuličkového klubu, kde o tomto sportu moc hezky vyprávěl. Na internetu jsem si sehnal kontakty a nyní mám za sebou už několik turnajů,“ prozradil jeden z hráčů Josef Kamaryt, který oslovil právě předsedkyni Vratimovských koulečů – Kláru Pasterkovou. „Nejkrásnější na tom je, když se podíváte na internetové stránky na národní žebříček, kde vidíte, jak rychle postupujete. Stačí jeden turnaj, dva body a můžete soupeře dohnat,“ usmál se Kamaryt.

Tréninky jsou individuální a svou velkou roli při turnajích hraje náhoda. Také povrch není nikdy stejný. Jednou je tvrdý, jindy mokrý, s kamínky nebo na umělém trávníku. Hráč se musí přizpůsobit a zvolit tak techniku hry. Soutěží se se skleněnými kuličkami, které na rozdíl od hliněných jsou těžší. „Je to paráda. Já kuličky miluji. To je nejlepší, co může být. Vzpomínám si, jak jsem je hrála u baráku s mou první láskou. Pršelo a hliněnky se nám tehdy úplně rozmočily,“ zasnila se Helena Železníková, majitelka areálu Sokolík v Místku. Snad díky právě této vzpomínce se domluvila s vratimovskými kluby a umožnila jim vybudování kuličkového plácku ve svém areálu. Není tak pochyb o tom, že kuličky získávají znovu na popularitě a doslova dobývají svět.