„Pořádáme zde různé besídky, obecní slavnosti, Den matek, a samozřejmě i plesy. Rovněž se tady scházejí například i důchodci. Musím říct, že sál je stále plně využíván,“ uvedl Jaromír Haleš, místostarosta obce. Dodal, že za sebou mají přebroušení parket, zateplení a omítnutí celé stěny za pódiem.

„Rádi bychom také provedli výměnu nového dřevěného obložení pod jevištěm, o které se za ta léta opřelo již mnoho těžkých hlav,“ poznamenal s úsměvem Haleš. V plánu mají dokoupit židle a zrekonstruovat bývalou promítací místnost, ze které udělají příjemné posezení, přímo nad sálem. Venkovní balkon se dočká nové izolace, a pánové jistě ocení i umístění nových pisoárů.

V rámci rekonstrukce dostal sál kulturního domu také po pětatřiceti letech provozu zbrusu novou oponu, kterou si obec nechala ušít na zakázku. Před samotným zavěšením bylo nutné shodit díly staré opony, plné letitého prachu.

„Většinou se do takových výšek žádná uklízečka nedostane, nebývají na to vybaveny,“ řekl Pavel Chaloupka, technik frýdecké firmy Petroš Interiér, která oponu pro Sedliště ušila.

„Samotná instalace je fyzicky velmi náročná, několik desítek metrů látky je tak těžkých, že bez asistence druhé osoby nemám šanci je pověsit. Jeden přidržuje, druhý navazuje,“ upřesnil Chaloupka s tím, že nedávno zkrášlili dvanácti metry dlouhou bílou záclonou i palkovickou obřadní síň a novou oponu vyrobili například i pro obřadní síň frýdecko-místeckého městského hřbitova.

I když se to na první pohled nezdá, na výrobu opony švadleny potřebovaly kolem 120 čtverečních metrů speciálních látek.

„Oponu není možné ušít z obyčejných závěsových materiálů. Látky musí mít určité parametry a vlastnosti. Opona především musí být vyrobena z nehořlavých materiálů, to je dáno zákonem. Kvůli funkčnosti je pak třeba zvolit takové materiály, které nepropouštějí světlo – takzvané blackoutové látky,“ vysvětlil Radomír Petroš, majitel firmy. Přední opona s horním volánem je vyrobena z vínově červeného sametu. Zadní část opony, která odděluje jeviště od technického zázemí, pak švadleny ušily z černé blackoutové látky.

„Horní volán opony je navíc ručně skládaný. Je to proto, aby sklady vypadaly co nejlépe a aby na volánu nebyly vidět žádné švy,“ doplnil Petroš.

„Výroba takové opony je technicky dost náročná. Prakticky jsme kvůli tomu vyklidili celou šicí dílnu. Pracovní stůl i ostatní látky jsme museli důkladně zakrýt. Ze sametu totiž při výrobě opadávala spousta přilnavých červených vláken, které bychom z ostatních látek jen tak nedostali,“ usmíval se majitel.

„Jednotlivé kusy opony jsou navíc celkem velké a těžké, největší kus má téměř 4krát 8 metrů. Musely ho proto šít dvě švadleny najednou – jedna šila a druhá jí látku podávala a přidržovala,“ pověděl Petroš.

Lidé si novou oponu budou moci poprvé prohlédnout už v pondělí, kdy v sedlišťském kulturním domě proběhne oslava Dne matek.