VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kunčičky u Bašky měly výročí

Kunčičky u Bašky - Nejstarší písemný záznam o obci Cunczendorf, který se dochoval a dokládá tak její existenci, je ze 14. dubna 1288.

22.4.2008
SDÍLEJ:

Do Kunčiček zavítala i olympijská vítězka Dana Zátopková, která si zatančila na tamním plese.Foto: archiv

Tehdy bratři Stangovi skládají v Brušperku manskou přísahu do rukou olomouckého biskupa Dětřicha z Hradce. K obcím, které jsou v listině jmenovány, patří i Cunczendorf. Ves patřila ve své nejstarší minulosti k statkům Místecko-Frýdlantským a v letech 1402 až 1584 náležela frýdecko-místeckému panství. Od 15. srpna 1584 do roku 1850 byla místecká část, tedy i Malé Kunčice spravována biskupskými úředníky z Hukvald. Proti nesnesitelnému útisku, který byl na poddané vyvíjen, byla 13. srpna 1695 zaslána stížnost císaři Leopoldovi do Vídně.

Mezi rebelujícími byli i poddaní Malých Kunčic a Hodoňovic. Impulsem k shromáždění 1 500 poddaných u Vaňova kamene poblíž Kopřivnice, bylo zpupné jednání Maxmiliána Harasovského z Harachova, vrchního hejtmana hukvaldského panství. Stávka rebelů se odehrála se 16. července 1695 a její účastníci byli rozehnáni. Část poddaných byla zraněna, někteří zemřeli a ostatní skončili ve vězení hukvaldského hradu. Ke splnění větší části oprávněných požadavků však nedošlo.

Některé z obecních budov mají bohatou historii. Ve středu obce existovalo až do roku 1873 kunčické fojtství, v současnosti je to renovovaný dům č. p. 18. Posledním kunčickým fojtem v letech 1826–1873 se stal frýdlantský Jiří Pavel Pittl. Stávala zde i fojtská hospoda, mlýn a stará zvonice. Na místě hospody je nyní restaurace U Kubalů a místo Fojtského mlýna je od roku 1933 mlynářství, patřící rodině Bayerů. Zvonice byla počátkem dvacátého století zbourána.

Vzácné návštěvy

Za připomenutí stojí i kulturní návštěvnost mnoha předních umělců pražského Národního divadla, kteří na prknech fojtské hospody vystupovali. Pamětníci jistě nemohou zapomenout na Eduarda Hakena, Marii Grázlovou, Václava Zítka, Lubomíra Havláka, Miladu Šubrtovou, Jiřinu Petrovickou a mnoho dalších. V pořadech pro děti to pak byla Štěpánka Haničincová, strýček Jedlička, Michal Nesvadba, Jan Přeučil a se svou oblíbenou loutkou Pepíčkem, Josef Péhr a Jan Pixa. Besedoval zde i známý mořeplavec Konkolski. Na Jiřinkovém bále v roce 1984 pořádaném Lašským smíšeným pěveckým sborem byli čestnými hosty Emil a Dana Zátopkovi. Dnes již v sále jeviště není, ale schází se zde mladí a talentovaní zápasníci, které trénuje olympijský vítěz a legenda zápasnického sportu Vítězslav Mácha.

Nemají kapli

V Kunčičkách u Bašky nestojí kostel ani kaple, na rozdíl od Bašky a Hodoňovic. Z připravované stavby kaple zůstal jen základní kámen, a to z období před druhou světovou válkou, kdy část občanů usilovala o její vznik. Kaple měla být zasvěcena sv. Cyrilu a Metoději. Jedním z iniciátorů stavby se stal v padesátých letech i místecký kněz P. Z. Škrabal, který byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k mnohaletému vězení. O uskutečnění stavby usilovalo i Sdružení kunčických občanů, založeno v roce 1939. Členem výboru sdružení byl i mlynář Josef Bayer. Proč nedošlo k realizaci, vysvětlil Bayerův syn, jeden ze současných majitelů mlýna.

„Kaple měla stát před hřbitovem v Kunčičkách u Bašky. Mohu potvrdit ze vzpomínek mého otce, že i po skončení II. světové války bylo značné úsilí občanů stavbu kaple uskutečnit.

Svědčí o tom také dochovaný základní kámen, který byl za početné účasti občanů slavnostně položen na jaře roku 1949. Marně byste jej však hledali v místech plánované stavby. Je u kříže před naším mlýnem, na pozemku patřícím místecké římskokatolické farnosti. Bohužel, ke stavbě již nedošlo. V roce 1950 byl i spolek, stejně jako celá řada jiných, násilně zlikvidován, ale to je už jiná kapitola,“ vzpomínal Josef Bayer.

Sport

Událost, která jistě stojí za připomenutí, je sportovní. Před 70. lety založili fotbaloví nadšenci 15. června 1938 oddíl Sportovní sdružení Kunčičky-Baška-Hodoňovice. Schůze se konala v hostinci Viktora Kubaly, jednoho z příznivců a mecenášů kunčičské kopané. Mezi jmény těch, kteří mají zásluhu na tom, že došlo k založení klubu je nutno zmínit holiče Ludvíka Krusa a jeho bratra Karla, dále Ferdinanda Biolka, prvního předsedu klubu, Viktora Rejdu, ale také učitele Ludvíka Vlčka, který působil na kunčičské škole. V době, kdy již vyučoval na frýdeckých školách, byl v padesátých letech v politickém procesu odsouzen k mnohaletému vězení. K fotbalovým hráčům a nadšencům se přidal i Emil Štivar, který byl pro veřejnost našeho kraje znám později jako humorista a vyprávěč „Strýk Lipiňok“.

Zajímavosti

Své otazníky skrývá i kunčičský hřbitov. Mezi ně patří určitě jméno sovětského rozvědčíka Michaila Botuzova, který je pohřben v rodinné hrobce Václavíkových a Sýkorových. Jen starší generace si může vybavit tragickou smrt tohoto třiadvacetiletého partyzána, zavražděného 26. dubna 1945 v polích u Fryčovic. Ani po letech se nepodařilo objasnit tuto tragédii.

Za ohlédnutí k minulosti patří skutečnost, kdy k datu 1. ledna 1956 měla obec 219 čísel popisných domů a 949 obyvatel. Posledním předsedou tehdejšího MNV byl zvolen 28. května 1957 Jan Gara. K ukončení samostatnosti obce Kunčičky u Bašky dochází v roce 1960.

Kunčičky u Bašky, ale i Baška a Hodoňovice, které si v letošním roce připomínají své 620. výročí, mají bohatou nejen minulost, ale i zajímavou současnost. Návštěvníkům se nabízí stálá expozice, která je ke spatření v budově Obecního úřadu v Bašce.

(fv)

22.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená OBSLUHA OLEPOVACÍHO STROJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 a:9/8/2018, Požadujeme vyučení, praxe výhodou. Provoz jednosměnný 6,00-14,30 hod, doprava firemním autem z FM zajištěna., Kontakt - telefonicky, e-mailem uveden viz výše.. Pracoviště: Stolařství ideál šebesta s. r. o., 739 04 Pražmo. Informace: Miroslav Šebesta, +420 602 593 900.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Aktualizace 29. 6. 2018, 13.8.2018, Požadujeme - manuální zručnost., Předem volat (6:00 - 18:00) na tel. č.: 777 720 835 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinecko, Jablunkovsko. Pracoviště: Renopol - stavby, s.r.o., 739 92 Návsí. Informace: Daniel Borski, +420 777 720 835.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Pedagog volného času 125 Kč

Pedagogové volného času PEČUJÍCÍ PRACOVNÍK/-ICE VE VOLNOČASOVÉM KLUBU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 13.8.2018, Požadujeme - pedagogické vzdělání - minimální., Jedná se o péči o děti ve volnočasovém klubu v odpoledních hodinách - příprava práce s dětmi, příprava prostoru, samotná práce s dětmi a jejich dozorování - organizace dětských her, zpěv, říkanky, procházky, vedení dokumentace klubu., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: zspisecna@seznam.cz, Pracoviště: Písečná. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola písečná, příspěvková organizace, 739 91 Jablunkov. Informace: Eva Byrtusová, +420 558 358 122,776 089 973.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:23/2/2018 a:9/8/2018, Práce na plný úvazek, možno i DPP. Práce vhodná i pro absolventy. Pracovní doba 6.00-14.30 hod. Praxe v oboru svařování výhodou. Náplní práce je výroba ocelových podlahových roštů., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Noving rošty s.r.o. - prac. staré město, Na Baštici, č.p. 168, 739 01 Baška. Informace: Michal Galásek, +420 603 421 758.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Školáci z Návsí v Tokiu.

Republiku reprezentovali v Tokiu žáci z Návsí

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Letní hokejové dvojderby ovládl Třinec

Třinec /FOTO/ – Stejně jako v úterý se i ve středu z výhry v hokejovém derby nad rivalem z Vítkovic radovali třinečtí Oceláři. V utkání opět dali tři branky, zato Ostravané i přes dobrý výkon jen jednu.

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Ostravská zoo ve středu 15. srpna 2018 dopoledne slavnostně představila kosterní model mamuta srstnatého v životní velikosti. Model vznikl za finanční podpory Moravskoslezského kraje a jeho zhotovení stálo 350 tisíc korun.

Vychutnejte si léto s Deníkem. Hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

ANKETA/ Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro v Moravskoslezském kraji v rámci projektu Vychutnejte si léto s Deníkem.

Policisté provedli dopravně bezpečnostní akci

Moravskoslezsko Na sklonku minulého týdne proběhla na území Moravskoslezského kraje dopravně bezpečnostní akce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT