Pamětní desku na kupeckých domech, jejichž historie sahá do druhé poloviny 18. století, slavnostně odhalila primátorka města Eva Richtrová (ČSSD). Deska má rozměr 50×90 centimetrů a je vytvořena z lité bronzi a mosazi. Město na její vytvoření zaplatilo ze svého rozpočtu 97. 580 korun. Součástí akce bylo i vystoupení cimbálové muziky Ostravička. Přítomní se mohli zahřát horkým grogem, k zakousnutí si mohli vzít i čerstvé koblihy. Nově vybudované domy jsou zvenku věrnou kopií historických domů, uvnitř jsou ovšem moderně zařízeny. Je v nich osmadvacet pokojů, prostorná kuchyň a jídelna. „Konečná podoba domů se mi líbí. A to mohu porovnávat, protože jako malá holka jsem kolem těch starých chodila na poutě. Jsou jen trošku zmodernizované, takže ti mladší si toho ani nevšimnou,“ zamyslela se sedmdesátiletá Anna Olšovská z Frýdku-Místku. close zoom_in

Památkově chráněné domy řadu let chátraly, až z nich zbyla jen torza podzemních a jednoho nadzemního podlaží. Před šesti lety proto město požádalo ministerstvo kultury o jejich vyřazení ze seznamu kulturních památek, aby si otevřelo možnost dostavět část Městské památkové zóny Frýdku zahrnující i kupecké domy. Investor Milan Kedroň pak zbytky těchto původních domů odstranil a na jejich místě podle starých fotografií a kreseb postavil tři věrné repliky. Zároveň plánuje otevřít i kavárnu, do které by mohl zavítat kdokoli. Na jejich podobu po celou dobu výstavby důsledně dohlíželi památkáři. V nejvyšším z domů žil a v devatenáctém století provozoval soukenickou živnost dědeček hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Již od patnáctého ledna objekt obsadí korejští pracovníci ze vznikající automobilky Hyundai. „Někomu by to sice mohlo připadat nevhodné, ovšem tato fabrika tu nemusí být navždy. Tyto domy už bylo třeba opravit. Hodně cizinců, kteří do Frýdku přijeli, byli ještě nedávno šokováni, v jakém stavu je dům, ve kterém předkové Leoše Janáčka žili. Byla to ostuda města. Z toho pohledu jsem rád, že se do finančně náročné rekonstrukce vůbec někdo pustil,“ uvažoval Jaromír Polášek z Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku.