Podle údajů Českého statistického úřadu patří mladí lidé a senioři mezi nejohroženější skupiny řidičů.

Z tohoto důvodu se Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR rozhodla uspořádat bezplatný vzdělávací program s názvem Jedu s dobou, ve kterém se senioři nad 65 let naučí, jak bezpečně řídit, manévrovat a také zvládat krizové situace.

„Podobných projektů není nikdy dost. Zaměřujeme se v něm na seniory, kteří jsou často výborní řidiči, protože mají za volantem mnohaleté zkušenosti. Od doby, kdy se řízením začínali, se ale změnila legislativa a vyvinulo se mnoho nových technik, jak se vypořádat s neočekávanými situacemi na silnici. Rádi bychom jim je ukázali, aby se při řízení cítili ještě bezpečněji,“ uvedl Libor Budina z Autoklubu ČR, který se na projektu podílí.

PRAXE I TEORIE

Samotný kurz se skládá z teoretické a praktické části. Účastníci se nejprve dozví nová pravidla a poučky, jak jezdit bezpečně. Chybět nebudou ani aktuality z legislativy.

V praktické části si poté nově nabyté vědomosti vyzkouší. Pod vedením zkušených instruktorů se naučí brzdit a také to, jak nejlépe ustát smyk. Součástí kurzu jsou také základy zdravovědy a praktická ukázka první pomoci.

„Rada seniorů vítá, že se zrodil i v oblasti bezpečnosti silničního provozu nový projekt pro seniory. Naši členové absolvují kurzy sebeobrany, chodí do univerzit třetího věku, ale možná jsme všichni trochu pozapomněli, že od doby, co jsme opustili autoškoly, se legislativa měnila, a to zcela jistě několikrát. Nikdy proto není na škodu slyšet to skutečně aktuální,“ řekl předseda Rady seniorů Zdeněk Pemes.

PROJEKT BUDE I V TŘINCI

Kurzu Jedu s dobou se mohou zájemci zúčastnit také v Třinci.
Účast je pro seniory zcela zdarma, stačí se pouze registrovat na internetových stránkách www.jedusdobou.cz.
V jeden termín se ve školicím centru konají dva kurzy účastník si může vybrat dopolední nebo odpolední.
V Třinci se kurzy, které trvají celkem šest hodin, konají ve dnech 28. dubna a 25. května na závodním okruhu Steel Ring.