Na konci května začali zaměstnanci frýdecko-místec-kých technických služeb s výsadbou květinových záhonů ve veřejné zeleni. „Jarní výsadba květin ve městě má tři úrovně, a to květiny v mobilních nádobách, květinové záhony z přímého výsevu a tradiční záhony s předpěstovanými květinami," vyjmenovala vedoucí provozu Zeleň Naděžda Švrčinová.

Třeba letní náměstí Svobody už roky zdobí dvanáct květinových pyramid. Letos jsou v nich vysazeny muškáty. V dalších třech pyramidách u místecké polikliniky poroste směs muškátů a surfinií. Ve Frýdku je vyzdobeno závěsnými květinovými nádobami dvaadvacet sloupů veřejného osvětlení, podél Radniční ulice jsou tyto závěsy obsazeny begoniemi různých barev.

A zkrátka nepřijde ani Zámecké náměstí s nádobami s pelargoniemi nebo Pivovarská ulice v Místku. Muškáty v závěsných nádobách tam oživí jinak fádní sloupy veřejného osvětlení.

„Volba květin je prováděna vždy s ohledem na potřebu zálivky a oslunění," popsala Naděžda Švrčinová.

Oproti loňskému roku byly letos rozšířeny květinové záhony z přímého výsevu. Už loni založili pracovníci technických služeb tyto záhony v Hlavní ulici a v parku pod zámkem. Letos přibyly nové lokality, a to Janáčkův park a Revoluční ulice.

Sazenic letniček jsou po městě tisíce

Celkem je tento typ záhonů na 245 metrech čtverečních, výsev se konal na počátku května. Výhodou je podle technických služeb minimální údržba, zálivka se provádí pouze v případě dlouhodobého sucha. Květiny budou postupně nakvétat od poloviny června až do prvních mrazíků. Směsi z mnoha druhů letniček s rozdílnou dobou a délkou kvetení zaručí proměnlivost záhonů a vysokou atraktivitu v celé vegetační sezoně.

Radost udělá i čtrnáct a půl tisíce předpěstovaných sazenic různých druhů letniček na bezmála 400 metrech čtverečních různě po městě.

Každoročně se však najde spousta bezohledných lidí i nenechavců, kterým se květinová výzdoba zalíbí natolik, že si část květů uzmou pro sebe.