Proměnlivé počasí s teplotami kolem nuly má na svědomí celou řadu úrazů, které si lidé nejčastěji způsobují na horách při zimních sportech, ale i při obyčejné chůzi ve městě. „Jen během uplynulé soboty musely posádky rychlé záchranné služby vyjíždět k několika případům. Kromě dvanáctileté dívky, která ve Vendryni při jízdě na saních narazila do betonového sloupu a utrpěla poranění dolní končetiny, vyjely posádky záchranářů například i ke dvěma mladým ženám, které utrpěly poranění na bobech a na lyžích. Kromě toho posádky záchranné služby na mnoha místech vyjížděly i celé řadě pacientů s úrazy po pádech na ulicích. Postižení vesměs uklouzli na sněhu či ledu a utrpěli úrazy končetin či hlavy,“ informoval o současné situaci mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.
Jeho slova potvrzuje i náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavica: „V Beskydech v současné době není příliš mnoho sněhu, sněhová pokrývka na horách je prakticky stejná, jako ve městech. Chodníky i sjezdovky jsou ale zledovatělé,“ upozornil Radim Pavlica. Dodal, že záchranáři z horské služby v současné době zasahují u mnoha případů, kdy lidé náročný terén podcenili. Častou příčinou nehod je velká rychlost jízdy na sjezdovkách. „O uplynulém víkendu jsme například zasahovali na sjezdovce na Bílé u případu, kdy asi čtyřicetiletému muži na lyžích snowboardista přejel přes holeň a způsobil mu hlubokou tržnou ránu. Zraněný muž byl transportován do nemocnice. Událost pro něj byla nepříjemné i v tom, že měl hned po víkendu odcestovat na dovolenou a kvůli zranění musel plánovanou dovolenou zrušit,“ popsal jeden z posledních případů náčelník horské služby. „Pomáhali jsme ale také například paní středního věku, která nelyžovala, ale o víkendu uklouzla na zledovatělém horském chodníku a vážně si poranila horní končetinu,“ pověděl Radim Pavlica.
Turisté a lyžaři by proto měli bezpodmínečně dodržovat alespoň základní pravidla bezpečnosti. „V každém případě by při sportu měli používat přilby,“ připomenul Radim Pavlica. Pokud jdou lidé na výlet, měli by chodit ve skupinách, s sebou by vždy měli mít nabitý mobil. Neměli by podceňovat ani dostatečně teplé oblečení a převlečení s sebou a stejně tak by měli mít i vhodnou obuv. „Na sjezdovkách by se měli chovat ohleduplně a dodržovat pravidla, která jsou v každém jednotlivém lyžařském středisku vyvěšena,“ doplnil náčelník horské služby. Pro usnadnění chůze na zledovatělých chodnících existují i různé pomůcky, například takzvané nesmeky, neboli různé protiskluzové přezky na boty. „Stoprocentně se na ně sice spoléhat nedá, ale chůzi na ledu mohou usnadnit,“ podotkl Radim Pavlica.