Každý pracovní den od půl osmé do jedenácti hodin se mohou všichni zájemci na telefonním čísle 595 138 117 zeptat hygieniků na všechno, co je zajímá o prasečí neboli mexické chřipce, poradit se s nimi.

„Linka je poměrně vytížená. Je vidět, že lidé jsou vystrašení. Poměrně často pokládají až absurdní dotazy. Ptají se třeba, zda může dětský umělecký soubor vycestovat na koncert do Itálie, nebo chtějí poradit, zda mají jít na obchodní jednání s mexickými partnery,“ řekl Josef Matuška z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Ostravě, který volajícím na linku nejčastěji odpovídá.

Snaží se vystrašené obyvatele kraje většinou uklidnit. „Lidé se často ptají i na to, zda si mají koupit lék Tamiflu a užívat ho preventivně, když se chystají do ciziny. Na to jim odpovídám, že to nemá smysl. Telefonovali i ti, kteří se vrátili ze zahraničí, mají zdravotní potíže a bojí se, že se mohli nakazit prasečí chřipkou. Těm radím, aby vyhledali svého lékaře. Nemyslím si, že by se někdo z těch volajících virem prasečí chřipky nakazil,“ míní Matuška.

Na otázku, jak se lze před nákazou chránit, odpovídá všem stejně. „Tak, jako se chráníte u běžné každoroční chřipkové epidemie. Dodržovat hygienu, vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí a dodržovat zásady zdravé životosprávy,“ radí Matuška.

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková na webových stránkách této instituce uvádí, že ke včerejšímu dni není v Moravskoslezském kraji evidován žádný potvrzený případ onemocnění chřipkou A (H1N1).

„V souvislosti s touto nákazou byly v Moravskoslezském kraji dosud hospitalizovány čtyři osoby. Tři z nich byly již v dobrém klinickém stavu, při vyloučení nákazy propuštěny z nemocničního ošetření. U jedné osoby, izolované 8. května s horečnatým stavem, avšak s poměrně příznivou cestovní anamnézou (návrat z Irska), není dosud virologické vyšetření ukončeno. S velkou pravděpodobností se však nejedná o novou chřipku A(H1N1),“ sdělila Šebáková.

Informace o prasečí chřipce je možné najít na www.khsova.cz. Horká linka: 595 138 117