„Bylo zjištěno, že ve vodní nádrži Baška došlo k nárůstu počtu toxických sinic a voda již není vhodná ke koupání,“ konstatovali pracovníci krajské hygienické stanice. Přitom ještě před měsícem byla voda ohodnocena jako bezproblémová.

V Bašce se tak opakuje stejná situace jako v loňském roce. Kvalita vody v nádrži se tehdy postupně zhoršovala už od poloviny června. Ke konci srpna vydali hygienici upozornění, že je voda nevhodná ke koupání. O pár dní později své hodnocení ještě zpřísnili voda byla nebezpečná ke koupání.

KOUPAT SE NEMÁ ANI V NÁDRŽI BRUŠPERK

Jako nevhodná ke koupání v souvislosti s rozvojem toxických sinic je nadále označena rovněž nádrž Brušperk. Ta je navíc dlouhodobě riziková i s ohledem na potvrzení přítomnosti cerkárií ve vodě v minulých koupacích sezonách. „Rizikovost této nádrže byla potvrzena v průběhu letošní koupací sezony oznámením dvou případů výskytu svědivé vyrážky po koupání v nádrži,“ upřesnili krajští hygienici. Cerkárie u koupajících se osob mohou vyvolávat zánět kůže, projevující se vznikem vyrážek a výrazným.

Tradičně vysoké hodnocení si tento týden naopak vysloužila Žermanická přehrada, kde je voda vhodná ke koupání. Stejně dopadla minulý týden také Těrlická přehrada. Koupat se dá i v nádrži Olešná. V tomto týdnu byly vzorkovány také koupací místa na Novojičínsku, konkrétně jde o vodní nádrže Kacabaja, Větřkovice, Čerťák a Údolí mladých. V těchto nádržích je dosud koupání bez zdravotních rizik.