„Závodníci, rozhodčí, diváci i sponzoři se k této akci už dopředu hrdě hlásili. Proto jsme ji letos připravili jako dík zasloužilým kynologům ve stejném rámci jako vloni,“ míní ředitel mistrovství Jiří Tichý. Ve dvou hodnocených zkouškách – nižší IGP 1 a vysoké IGP 3, ve které už probíhají soutěže v zahraničí i na mistrovství světa, se divákům představilo čtyřiatřicet soutěžících v seniorské kategorii z Česka, Slovenska, Belgie a Polska se svými dobře vycvičenými chlupatými parťáky.

Celkovým vítězem soutěže v IGP 1 se stal domácí kylešovický kynolog František Müller s německým ovčákem Edym z chovné stanice Edy Vermüll. Druhá, ta nejvyšší soutěž IGP 3, dopřála celkové vítězství Jiřímu Koudelovi a jeho německému ovčákovi Hessovi z chovatelské stanice Dobřečovská škola z Dobřečova v okrese Olomouc. Na nejúspěšnější soutěžící čekaly poháry s dárkovými cenami a krmivo od sponzorů.

Kdo v následujícím volebním období povede Opavu?
ANKETA: Koho chcete mít za primátora či primátorku Opavy?

Diváci zaplnili soutěžní cvičiště a chladno je od atraktivní podívané neodradilo. „Zima jim určitě byla, ale vydrželi. Psům se na rozdíl od nich takové počasí docela líbilo, vedro jim vadí daleko víc. Když budu osobní, tak mně se nejvíc líbily výkony německých ovčáků a ti v soutěži vysoce převažovali. Ale krásné výkony podávali i belgičtí ovčáci malinois, boxer nebo velký knírač, kterému se bohužel podařilo udělat jednu chybu v obraně. Rozhodně efektní vystoupení měl briard. Toto na pohled exotické plemeno bývá obtížně cvičitelné a jeho výkon je proto nutné ocenit o to víc. Evidentně se hodně snažil, “ konstatuje Jiří Tichý.

Mezinárodní kynologická soutěž seniorů.Mezinárodní kynologická soutěž seniorů.Zdroj: Deník/Petr Widenka

S napětím bylo soutěžícími i diváky očekávané vystoupení šestinásobného belgického mistra světa Ronnyho v. d. Berghe a jeho německého ovčáka Sira Remka von der Daelenberhüte. Osud však tituly ověnčené dvojici zrovna nepřál. Jedna chyba Sira Remka znamenala diskvalifikaci tohoto jinak skvělého psa a smutek jeho majitele. Každá soutěž však mívá svá neovlivnitelná pravidla a chybička se umí i proti očekávání vloudit.

Ilustrační foto.
Rozloučili jsme se na Opavsku - 36. týden

Při ohlédnutí za letošním druhým ročníkem se nabízí otázka, jestli byl svého druhu poslední nebo bude příští rok už třetí. Ředitel mistrovství Jiří Tichý odpověď zatím nezná. „Pokračování nevylučuji, ale zatím ani neslibuji. Rozhodnutí nestojí jen na mém názoru a pořadatelé jsou teď hodně vyčerpaní, což je vzhledem k jejich zápřahu pochopitelné. Proto ho necháme na pozdější dobu. Přesto si myslím, že si kynologičtí senioři takovou akci zaslouží. Já zatím seniorem nejsem a tak v ní soutěžit nemohu. Letos jsem se svým mladým Yukonem Favory Cross absolvoval Mistrovství republiky německých ovčáků a skončili jsme na krásném sedmém místě. Koncem září se s ním chystám ještě na Mistrovství Moravy, které se uskuteční na Zbraslavi u Brna,“ dodává Jiří Tichý.