Návrh loni vyhodnotili městští radní jako nejlepší v soutěži třinácti výtvarníků. Za Kytici město zaplatí 1,8 milionu korun. S její instalací se počítalo už na začátku jara, práce ale zdržely dlouhodobé uzavírky a dopravní komplikace v centru města.

„Mně se to líbí, je to krásné, jsem spokojená. Ale slyšela jsem už i negativní názor,“ řekla dnes redakci Alena Proboszczová z prodejny Sapro na náměstí TGM. Kytice má jedenáct barevných květů, některé jsou vysoké až šest a půl metru. Jde o kombinaci kovu a skla. Návrh se od počátku líbil místostarostce Miladě Hejmejové (SN 2). „Kytice stojí a jediné, co jí chybí, je osvětlení. Při rekonstrukci náměstí se nevědělo, co na kruhovém objezdu bude. Mohla tam být i kamenná socha. Osvětlení se proto neudělalo, ale je to jen okrajová záležitost,“ řekla Hejmejová. Zároveň připouští, že dílo může i provokovat. Podle ní radnice počátkem září pozve Jana Ambrůze do Třince. „Obyvatele seznámíme s jeho tvorbou. Lidé se s ním setkají, určitě budou i ohlasy na Kytici,“ poznamenala Hejmejová. „Kvůli Kytici mi zatím nikdo nevolal. Spíš počítáme s tím, že reakce budou až v září, kdy pan Ambrůz přijede,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Vladimíra Kacířová. Dílo už Třinečané kritizují zejména na internetu, ovšem anonymně.

Kamera se na Kytici zaměří

Není vyloučeno, že nepřehlédnutelné květy přilákají také vandaly, kteří velmi často řádí právě u náměstí Lyžbicích. „Na výtržníky není metr. Feťáci rozbíjejí flašky a ničí lavičky, třeba pod náměstím TGM a cestou k radnici. Když na ně vlítnete, jsou schopni vás napadnout,“ řekl například v anketě Deníku třiačtyřicetiletý Dalibor Miech. „Kytice má speciální tvrzená skla, která se vyrábějí v Německu. Měla by vandalům odolat, zjišťovala jsem to,“ tvrdí Vladimíra Kacířová. Podle ředitele městské policie Josefa Kužmy sleduje náměstí TGM jedna kamera. „Je schopná monitorovat i objezd a část Jablunkovské ulice, ale ne po celou dobu. To je mylná představa spousty lidí. Prakticky se může stát, že pokud někdo bude chtít dílo například postříkat sprejem, tak to nezaznamená. Nicméně mohu slíbit, že kamera se tam bude dívat častěji,“ řekl před časem redakci Kužma.

Radní: K anketám jsme přihlíželi

Kolik bude pojištění dvoumilionové Kytice stát, není jasné. „Veškerý majetek města je pojištěný, a to od okamžiku, kdy ho převezmeme. Tu částku ale neznám,“ uvedla Kacířová. Soutěži předcházely ankety obyvatel v Galerii Trisia a na internetetových stránkách města. V obou se Ambrůz umístil až jako pátý. Odborná komise, která sestavila vlastní pořadí, pak Kytici zařadila na třetí místo. O vítězi však nakonec rozhodlo hlasování třineckých radních. „K těm žebříčkům jsme přihlíželi, ale rozhodli jsme naprosto převažujícím počtem hlasů,“ vysvětlila Milada Hejmejová. „Mě to oslovilo hned. Líbila se mi vzdušnost, lehkost a barevnost díla,“ dodala. Ve hře bylo celkem osmadvacet návrhů. Ankety v součtu přinesly 899 platných hlasů, z nichž 539 tvořilo internetové hlasování. Podle Hejmejové je logické, že radní rozhodli jinak než obyvatelé města. „Vždy do toho vstupuje subjektivní názor. Skoro bych řekla, že je to i trochu osobní věc -.kdo má jaké cítění,“ řekla. Jan Ambrůz vede ateliér sochařství na fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Do soutěže přihlásil i návrh Mrak, který odborná komise zařadila dokonce na druhé místo před Kytici. O umístění uměleckého díla ve městě mohli Třinečané v loňském roce spolurozhodnout vůbec poprvé.