Na pódiu se sice jako první objevili od pěti hodin Silver Bliss, ale nějakou dobu před nimi bylo plno před Relax scénou, kde účinkovalo Divadélko Enentýky.

„Páteční počasí je zatím přívětivé. A máme radost, že lidé kupovali lístky v předprodeji a nenechali se odradit trošku horší předpovědí na sobotu. My věříme, že tady nad horami se ty mraky rozhrnou, a když ne, tak v sobotu pláštěnky s sebou, festival i za deště má své kouzlo, svou atmosféru,“ vzkazovala z Čeladné za organizační tým Michaela Vávrová.

Exploze nelegální palírny.
Exploze „černé" palírny v Jablunkově. Tlaková vlna vyrazila dveře a okna

Ladná Čeladná 2023 avizovala celkem patnáct koncertů, mj. Báru Polákovou, Emmu Smetanu & Jordana Haje, Dědu Mládka Illegal Band, Docuku, Maria Šeparoviče & Band, Peshatu, Lauru a její tygry, Richarda Müllera, Circus Brothers, Pavla Čadka, Save the Emotions, DJ Sauruse … Plus představení a workshopy pro malé návštěvníky.

„Právě tím rodinným zaměřením je Ladná Čeladná specifická. A v našem kraji už patří k největším mimoostravským festivalům,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo, jenž dorazil před prvním živým vystoupením. Zavzpomínal i na minulý rok, kdy tu hrál s kapelou Adobre a bylo vedro. „Letos by nemuselo pršet,“ konstatoval.

Požár, obchodní dům Třinec, 4. srpna 2023.
FOTO: V Třinci hořel obchodní dům. Škoda mohla být za miliony

Pokud by skutečně došlo na déšť, pořadatelé zdůrazňovali, že do areálu se nesmí s deštníky. Taktéž je zapovězeno nosit vlastní pití a jídlo, což ale kompenzuje nabídka ve stáncích. Od ryze hořkého Radegastu za 50, Birellu za 45, Kofoly za 40 až po párky v rohlíku za 35, hranolky za 45, chleby s pomazánkou za 80 či langoše za 100 korun.

Pro mlsnější se na Ladné Čeladné objevily speciality řecké (pravý gyros či kuřecí špíz se slaninou kotobeikon za 160 Kč) i gruzínské kuchyně (chacapuri plněné sýrem či grilované pirožky šesti druhů od 80 Kč). Popíjet se dalo šest příchutí medoviny včetně chilli (za 30 malá, za 60 Kč velká), zajímavě se jevily ovocné ledové drinky (50 – 75 Kč).

Hudební festival na přehradě Baška, Baška Žije, 29. července 2023, Ostrava. Skupina Jelen.
OBRAZEM: Oblíbené kapely zvedly vlny v přehradě. Baška ožila, dorazily davy

Jako první se na posezení před pódiem objevil Jaromír Kračmer se svou partnerkou. „A jsme tady též poprvé. Zlákala nás hlavně Barbora Poláková, kterou jsme viděli nedávno v Ostravě-Porubě. A taky Richard Müller, na toho se rovněž rád podívám … pokud to počasí dovolí a nebude moc škaredě,“ vyslovil rovněž on obavy z deště.