Pro lyžování jsou nyní podmínky, jaké dávno nebyly. Výška sněhu se pohybuje od sedmdesáti centimetrů až do 1,5 metru. Běžkaři by však měli zvážit, na jakou túru se vydají. Náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica radí obezřetnost a doporučuje, aby se na aktuální stav informovali buď u provozovatelů středisek, nebo u Horské služby. Pokud totiž běžecké trasy nejsou projeté, mohou být zaváté až třímetrovými závějemi, jejichž překonání je fyzicky značně náročné. Horská služba rovněž nedoporučuje pohyb pěších turistů a lyžařů ve volném terénu, protože hrozí sesuvy sněhu.
Nejvyšší sněhová pokrývka je nyní na Lysé hoře, kde včera naměřili téměř dva metry sněhu. V tomto týdnu je v provozu zdejší jižní sjezdovka denně, upraveny jsou i běžkařské trasy.
V Mostech u Jablunkova, kde leží téměř metr sněhu, se lyžuje až do pozdních večerních hodin na všech sjezdovkách. „Pro běžkaře každý večer upravujeme trasu na Tunel, Celnici, na Studeničný, Gírovou a také z Mostů na Jablunkov,“ říká Vanda Martynková ze zdejšího skiareálu, který s přispěním kraje koupil speciální rolbu pro úpravu běžeckých tras. Velmi dobré podmínky jsou i na Javorovém, v Dolní i Horní Lomné, Krásné či na Visalajích.
Velká návštěvnost je i v obou skiareálech na Bílé. V sobotu se tu koná Bílanská valaška, prestižní závody pro obyvatele obce Bílá a blízkého okolí. V provozu jsou i všechny menší areály v Beskydech, kde se lyžuje většinou bez front a bez čekání.
Podle provozovatelů vleků by letošní sezona mohla trvat možná až do konce března. „Lidé mají po dvou mizerných letech o lyžování velký zájem,“ podotkl šéf skiareálu na Pustevnách Jan Mikeska.
V Jeseníkách hrozí laviny
Vydatná sněhová porce přinesla omezení také pro návštěvníky Jeseníků. Záchranáři nedoporučují pohyb ve volném terénu, pravděpodobnost uvolnění lavin je vysoká. Na Pradědu a v okolí nejvyšší moravské hory teď leží přes metr a půl sněhu, z toho více než metr napadl během posledních pěti dnů. „Pořád je tady ale méně sněhu než ve stejném období v jiných letech,“ sdělil provozovatel nejznámější jesenické chaty Švýcárna Antonín Lanc. Všechny vleku jsou v provozu na Pradědu, kde leží 170 centimetrů sněhu. Upravená je i běžkařská trasa z Ovčárny na Švýcárnu.
V lavinových katastrech stále platí 3. stupeň lavinového nebezpečí, kdy hrozí samovolné uvolnění sněhové masy z lavinových svahů. Pád lavin v Jeseníkách hrozí na svazích pod hlavním hřebenem v oblasti Velkého a Malého Kotle, Červené hory, další lokalitou je Králický Sněžník. Všechna místa se ovšem nacházejí mimo turisticky značené trasy.
„Kvůli vysoké vrstvě nového sněhu nedoporučujeme pohyb ve volném terénu,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. „Běžkaři by měli počítat s tím, že co zvládnou za dvě hodiny v upraveném terénu, na to jim teď nemusejí stačit ani čtyři hodiny. Navíc to nemusejí zvládnout ani fyzicky, protože podmínky jsou skutečně extrémní,“ upozornil Klimeš.
Do Beskyd i Jeseníků se ještě stále můžete vydat i skibusem. Z Ostravy do Beskyd přes Frýdlant, Čeladnou, Bílou až do Makova jezdí zatím denně, druhý skibus z Ostravy do Jeseníků na Ovčárnu o víkendech.