Symbolickou pásku stříhali ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS), náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS) a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS). Na pořízení nové techniky nemocnice kromě vlastních zdrojů získala také státní dotaci. Špičkové zařízení za jeden a půl milionu korun dostalo Beskydské oční centrum.

Nejmodernější typ laseru bude sloužit k léčbě zeleného zákalu a lékaři jej budou využívat pro ambulantní výkony ke snížení nitroočního tlaku. Pomůže zejména pacientům, pro které nejsou vhodné oční kapky, ale lékaři jej budou používat i jako doplněk k medikamentózní léčbě. V celé České republice fungují teprve čtyři podobné přístroje a prozatím je měly pouze významné oční kliniky.

Nový holmiový laser za dva miliony korun dostalo také urologické oddělení. Pomocí tohoto přístroje budou moci lékaři například šetrně odstranit i ty nejtvrdší močové kameny, léčit onemocnění prostaty, některá nádorová onemocnění a zúženiny močové trubice. „Jedná se o nejnovější typ přístroje a naše oddělení se díky němu zařadilo mezi nejmodernější endoskopická pracoviště na Moravě,“ konstatoval primář urologického oddělení Petr Plasgura.

Zkrátka nepřišlo ani oddělení ARO, které dostalo novou monitorovací techniku. „Přístroj stál přes tři sta tisíc korun a slouží k monitorování oběhových a plicních parametrů. Je používán u pacientů v kritickém a šokovém stavu se selháváním oběhových a plicních funkcí,“ upřesnil primář ARO Josef Chalupa. Čtvrtý křtěný přístroj je určen pro Beskydské gastrocentrum interního oddělení. Zobrazuje a následně umožňuje léčebné výkony na žlučových cestách a slinivce břišní. Stál přes osm set tisíc korun a dokáže provádět i ty nejsložitější léčebné zákroky.

„Díky svým přednostem zkracuje trvání vyšetření a zvyšuje komfort pacienta během něj,“ doplnil primář interního oddělení Petr Vítek. „Na některých přístrojích už několik týdnů probíhá pilotní provoz, některé jsou úplně nové,“ dodal ředitel frýdecké nemocnice Miroslav Přádka.