Lašský kulturní festival proběhne v sobotu 26. července v zahradách a dalších prostorách Hotelu Prosper na Čeladné. Krasavice se však do soutěže lašské folklorní miss mohou v hotelu Prosper přihlásit už teď. Ty, které to nestihnou, mají ovšem možnost se přihlásit i rovnou na místě. Soutěžit se bude v kategorii do 14 let a starší.

K tomu, aby dívky a ženy v soutěži mohly uspět, budou muset zazpívat a zatančit folklorní píseň, podmínkou účasti je kroj. Předsedkyní poroty bude stejně jako v loňském roce Miss Evropy Monika Žídková.

Slavnosti letos zahájí sám lašský král Zdeňa Viluš I. a markrabě lašský, známý sexuolog, Radim Uzel. „Ve slavnostním průvodu dvořanů budou ženskou krásu šířit kromě stále přitažlivé Miss Evropy Moniky Žídkové i členové Lašské dubové lóže – známé osobnosti společenského, kulturního a sportovního života našeho regionu,“ pověděl kancléř markrabství Bohdan Matwikow.

V bohatém programu mezi jinými vystoupí folklorní soubor Sedmikvítek z Frenštátu pod Radhoštěm, Záhorácké loutkové divadlo, skupina MKZ z polského Ustroně, rytíři a šermíři z Keltiku a samozřejmě kandidátky na Miss Folklor 2008 v soutěžních disciplínách zpěvu, tanci a prezentaci tradičního lidového kroje.

„Souběžně bude probíhat i jarmark lidových výrobků a řemesel a připraveno bude i bohaté občerstvení v duchu tradic regionální kuchyně,“ ujistil Bohdan Matwikow. „Král s markrabětem během dne také pokřtí speciální lašské víno z třinácti pupenů keltských stromů, tak zvané Víno zpovědní. Tento nápoj Lachové odnepaměti pili u příležitosti slavných činů, jako jsou námluvy, svatba a přípravy na početí nových lašských potomků,“ dodal kancléř.

Folklorní slavnosti na Čeladné si mezi lidmi získaly velkou popularitu a jejich návštěvnost stále vzrůstá. Vloni se například na Moniku Žídkovou, na Miss Pejsek, vystoupení Michala Nesvadby, Abba revival, polskou Čantoryji i další folklorní soubory přišlo podívat několik tisíc lidí.