Poznali se v Gutech, odkud téměř nevytáhli paty, a dodnes tam bydlí v rodinném domku. „Měla jsem strýce v místní hospodě, jinam než k němu jsme ostatně ani nechodili. A taky sestřenku, s níž jsem se tam pravidelně setkávala,“ vzpomíná na okolnosti seznámení s manželem paní Helena.

Karel tam chodíval za zábavou. „V hospodě hrávali divadlo, bývaly tam i jiné veselice, a jednou jsem tam Helenku zahlédl. Přišel jsem podruhé, potřetí…“ vzpomíná Karel na nové důvody svých častých návštěv.

Martin Adamský se vrátil k hokeji, nastupuje v krajském přeboru za Frýdek-Místek.
Bývalý kapitán Ocelářů je zpátky! Adamský hraje v přeboru za Frýdek-Místek

Když měl jít na vojnu, využil toho, že se bylo třeba starat o rodiče a coby nejmladší syn s nimi zůstal doma. „A pak to klaplo i s Helenkou,“ neopomněl zmínit žádost o ruku.

Říkají, že si vždy vyšli vstříc a na všem se domluvili, což je podle nich recept na dlouhé a spokojené manželství. „No já nevím,“ vstupuje se smíchem do vyprávění syn Jiří. „Otec byl dominantní a jak řekl, tak bylo. Ale byli a jsou spokojení,“ přikyvuje.

„Těch sedmdesát let uteklo jak nic,“ míní Karel, který později nastoupil na šachtu a manželka zůstala v domácnosti, přivydělávala si však prací v lese. „Když byl čas, ráno jsem obstarala dobytek, podojila, doma něco poklidila a šla i s dalšíma ženskýma vypomáhat hajnému,“ říká o tři roky mladší družka.

Původní točnu předchozí vedení města nechalo zrušit a dnes se tak autobusy u Janáčkova parku na sídlišti Riviéra obracejí docela složitě.
Točna, netočna aneb krkolomné manévry autobusů na Riviéře ve Frýdku-Místku

Postupně přivedli na svět dva syny, mladší se po svatbě odstěhoval o kousek dál do Řeky, se starším Jiřím nyní rodiče bydlí.

A před časem k nim domů přišel náměstek primátorky Ivo Kaleta s pozvánkou připomenout si kulaté výročí svatby. Manželé nad nabídkou chvíli váhali. „Říkala jsem si, jak tady dojdu, vždyť už belhám, manžel zase, že neslyší,“ směje se paní Helenka.

Nakonec je přesvědčili synové. „A jsme rádi, bylo to pěkné,“ uznala poté, co třinecká primátorka Věra Palkovská pronesla slavnostní proslov, obdarovala je pamětním listem a upomínkovými předměty. „Určitě za těch sedmdesát let došlo k hodně situacím, kdy to nebylo lehké, ale stojí za to je v manželství překonat a vy jste krásným důkazem, že se to dá vydržet,“ pověděla páru, jemuž popřála i do dalších let vzájemný respekt, účtu, přátelství a toleranci.