Brušperk bude v sobotu 29. dubna patřit nejprve Lašské jízdě. Její účastníci vystaví staré auta i motorky od 9. hodiny před hasičskou zbrojnicí v Trnávce, kde jim zahraje mj. cimbálovka Paskovjan a ve 12.30 se vyráží. Příjezd mají naplánovaný po zahájení folklorního festivalu Lašské městečko se stavěním obecní májky.

Před veterány projde náměstím v Brušperku od 13 hodin historický krojovaný průvod, následuje Galaprogram s folklorní muzikou, pak koncert Ensemble Flair a muzicírování s cimbálkovou Fojt. Lašské ozvěny se nazývá pokračování festivalu s programem v neděli 30. od 16 hodin v kostele sv. Jiří.

Lašský král se svou družinou se objeví poslední dubnový den i ve Frýdku-Místku, kde v Osvěžovně u Pařezu na Černé cestě bude v 17 hodin zahajovat „pálení čarodějnic“. Hudební doprovod zajistí Odualajne Band.

Ten také vystoupí na Prvomájové veselici v pondělí 1. května, a to na Lašsko–valašském setkání u Radegasta. „Vyjdeme v 10 hodin z Pusteven a u sochy slovanského boha vzdáme podle prastarého zvyku hold příchodu pasteveckého roku. Pokračování bude od 14 hodin v restauraci Lanovka“ zve Zdena Viluš.

close 5. vlastivědná vycházka z Lašským králem povede 8. května na Hukvady, zdroj: Království lašské. info Zdroj: Deník/Radek Luksza zoom_in 5. vlastivědná vycházka s Lašským králem povede 8. května na Hukvady, zdroj: Království lašské

A na pondělí 8. května je připraveno letošní již páté vlastivědné putování po zaniklých panských sídlech a kultovních místech: Hukvaldy – Kubánkov – Hukvaldy. „Start v 10.15 u hradní brány, pěšmo po žluté značce Hukvaldskou oborou, křížovou cestou do údolí Ondřejnice, po žluté značce vzhůru na Myslíkovské hradisko, k Lurdám a dál na Kubánkov. Nazpět stezkou přes Babí horu a po zelené značce na Hukvaldy. Je to asi třináct kilometrů,“ dodává na závěr Lašský král.