Třináctý ročník akce Lašské slavnosti se uskutečnil v sobotu na Bezručově vyhlídce v Sedlištích. Se svým tanečním vystoupením se představil dětský folklorní soubor Paskovjánek. Kromě lidových písní v podání lašského krále Zdeňka Viléma Krulikovského zazněla i muzika z repertoáru cimbálovky Milana Mlčáka nebo La Fiesta Band.

„Zrozeni zme pod Beskydem, chceme volni byti, fajne jidlo, fajne piti furt v hojnosti miti…,“ zpěvem lašské hymny zahájil slavnosti král se svou početnou družinou. Poté společně s Hanou Jamrozovou a Lucií Goreckou zazpívali několik dalších sesbíraných písní nejen z Lašska, ale i z okolních regionů.

Na chodník slávy na stezce Valaška přidali své otisky Milan Baroš a Helena Zeťová, 5. září 2020.
PODÍVEJTE SE: Baroš a Zeťová přidali otisky na chodník slávy Stezky Valaška

Poté vystoupil folklorní soubor Paskovjánek s lidovými tanci. „Dnes jsme poprvé předvedli čeladenský tanec, který jsme nacvičovali přes dva týdny. Do souboru mě přivedl můj učitel výtvarky. Líbí se mi, že se i tímto způsobem můžu seznámit s dějinami nebo tradicí krojů, ten náš je konkrétně paskovský,“ vysvětlila Anička Borovcová, která je členkou souboru už pět let.

Třináctý ročník akce Lašské slavnosti. 5. září 2020, Sedliště, Frýdecko-Místecko.Zdroj: Deník/Tereza Liczmanová

Na své si přišli i ti nejmenší. Pořadatelé si pro ně připravili malování na obličej, tvarování balonků do nejrůznějších podob zvířat a věcí. „Jsem tu už asi podruhé, možná potřetí a moc se mi tady líbí. Ať už hudba, vystoupení lašského krále nebo folklorního souboru. Tentokrát jsem tady s vnučkou, zrovna teď skáče na hradě,“ řekla se smíchem babička Jana.

Lašský král oslavil 75. narozeniny křtem nového CD.
PODÍVEJTE SE: Lašský král slavil 75. narozeniny. Gratuloval i ministr Chodúr

Bezručova vyhlídka je známým turistickým cílem výletníků z okolí Frýdku-Místku. Na Lašské slavnosti tak zavítali i ti, kteří to původně neplánovali. „Chodíme sem často a nikdy tu nebylo tolik lidí. Jsme z Frýdku a rádi se tady procházíme směrem od Hájku. Byli jsme překvapení z toho, co se tu dnes pořádá,“ potvrdil starší pán, který na vyhlídku vyrazil se svou manželkou. Spousta návštěvníků přijela i na kolech.

Návštěvníci mohli ochutnat pravé bavorské preclíky, které připravuje Marcel Tvrdík z Paskova, klobásy, domácí tvarohové a makové koláče. V průběhu odpoledne zahrály další kapely a svou hudbou bavily návštěvníky až do večera.

Tereza Liczmanová

V sobotu 5. září dopoledne zasahovali hasiči u požáru dřevěné kůlny s nářadím v Palkovicích na Frýdecko-Místecku.
PODÍVEJTE SE: Hasiči vyráželi do Palkovic. Shořela kůlna, mohla za to nedbalost
Petra Morysová je lektorka jógy ve Frýdku-Místku.
Lektorka jógy z Frýdku Petra Morysová učí lidi zvádat stres i své tělo a mysl