„Na Štědrý den začínáme večeřet, až se na obloze objeví první hvězda. Samozřejmě budeme mít smaženého kapra s bramborovým salátem, ten ovšem děláme bez majonézy. Polévku vaříme lašskou, připravuje se z hub a pohanky. Na stole nebudou scházet ani oplatky s medem a cukroví,“ prozradil lašský král Viluš I. s tím, že dodržují několik tradičních zvyků.

„Například krájíme jablíčko, pokud se uvnitř objeví hvězda, znamená to, že bychom měli být po celý rok zdraví. Házíme i pantoflem, což se týká mé starší dcery. Pokud bota dopadne špičkou ven, nejspíše se vdá. Však už má taky osmadvacet let,“ zamyslel se lašský král Zdeňa Viluš I. s tím, že budou mít dva nastrojené stromečky.

„Jeden živý na zahradě, druhý umělý doma. Má to svůj důvod, moje dcera je totiž strašně velký ekolog, takže by uřezaný stromeček u nás neprošel. Proto jsme udělali takový kompromis,“ vysvětlil lašský král, který si přes svátky v televizi určitě nenechá ujít oblíbené pohádky. „Pyšnou princeznu a Mrazíka sleduji každý rok,“ usmál se lašský král, který na Boží hod vánoční zajde na hřbitov do Brušperku, kde má pochované své rodiče. „Na Štěpána vyrážíme na návštěvy příbuzných,“ dodal lašský král.

A jaký dárek mu udělal největší radost? „Byl to kolt, který jsem dostal v pěti letech. Potom nás s bráchou potěšilo i loutkové divadlo, se kterým jsme si hodně vyhráli,“ uzavřel lašský král.