K tomuto výročí připravil Státní okresní archiv Frýdek-Místek výstavu, která má lidem připomenout legionáře z Frýdecko-Místecka.

Součástí zahájení výstavy byla i beseda s jejím autorem Petrem Maršálkem.

„Tématem se zabývá již řadu let, prostudoval příslušné fondy v řadě archivů a hlavně pátral po legionářích přímo v terénu, když navštěvoval jejich potomky. Podle jeho dosavadních zjištění bylo legionářů v našem okrese okolo tisíce," prozradil ředitel frýdecko-místeckého archivu Tomáš Adamec s tím, že některé se zatím nepodařilo blíže dohledat, i tak se ale Petru Maršálkovi podařilo shromáždit obdivuhodné množství informací a materiálů, z nichž výběr je k vidění na výstavě.

Jeho pátrání po legionářích stále pokračuje a není vyloučeno, že právě díky výstavě získá nové podněty pro svůj další výzkum.

„Výstavu v archivu jsme uspořádali právě k výše zmíněnému výročí," řekl Deníku autor výstavy Petr Maršálek. „Těžiště expozice je v osudech lidí, kteří byli právě z našeho regionu," dodal autor, který se tomuto tématu věnuje asi pět let.

„Připravuji knihu, která by tohle téma zmapovala. Ale z časových možností jsem se zatím odhodlal pouze k této výstavě. Ale připravuji publikaci, která bude detailně pojednávat o lidech z té doby," upřesnil Petr Maršálek.

Výstava v budově Státního okresního archivu Frýdek-Místek v Bezručově ulici je otevřena v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin a v úterý a ve čtvrtek od 8 do 14.30 hodin.