„Čelová lampa, rektoskop a příslušenství k takzvané Baronově metodě stálo přes sto tisíc korun. Frýdecká nemocnice nové zařízení pořídila v rámci inovace vybavení chirurgického oddělení z dotace Moravskoslezského kraje,“ konstatoval ředitel frýdecko-místecké nemocnice Miroslav Přádka. „Nemocnice tak nyní může pacientům při vyšetření i samotném zákroku nabídnout větší komfort,“ dodal ředitel.

Hemorhoidální nemoc konečníku, lidově označována hemeroidy, sužuje pacienty především středního a vyššího věku. „Její ataku zažije aspoň jednou v životě pravděpodobně každý člověk. Nevyhýbá se však ani lidem mladým a jinak zdravým, včetně sportovců, těhotných žen. Jde tedy o časté a nepříjemné onemocnění,“ vysvětlila Anna Krzystková z chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku. „Onemocnění se projevuje potížemi v oblasti konečníku. Nejčastěji se jedná o krvácení při stolici, někdy i mimo ni. Dále také bolesti, vylézání takzvaných uzlů a podobně. Komplikace choroby, především zánět, pak potíže stupňují,“ doplnila informaci lékařka.

Podstatou nemoci je rozšíření žilních pletení v konečníku. „Možností léčby hemorhoidální choroby je více. Přihlíží se ke stadiu onemocnění, jejich tíži, věku a podobně,“ uvedla Anna Krzystková. „Nejprve přichází na řadu konzervativní léčba. Pokud však nepomáhá a potíže se zhoršují, je na místě chirurgické vyšetření,“ popsala postup lékařka. Kromě klasické operace a jejich různých modifikací, které vyžadují zákrok na operačním sále v celkovém znecitlivění, chirurgové v posledních letech využívají i polooperační možnosti. „Takovou je i Baronova metoda, kterou nyní s novým vybavením můžeme používat ve větším rozsahu než dosud. Její výhoda je hlavně v tom, že méně zasáhne do životního rytmu pacienta a je celkově šetrnější. Jde o krátké ambulantní zákroky, které hradí zdravotní pojišťovny. Nevyžadují hospitalizaci a uzdravení pacienta je rychlejší,“ popsala výhody doktorka Krzystková.

„První potíže s menšími hemorhoidy sice mívají tendenci ustoupit samy, projevy se ale většinou postupně zhoršují a jsou častější. Je důležité nepodceňovat konečníkové či střevní potíže a včas navštívit praktického lékaře, který může doporučit další vyšetření. Může se tak vyloučit jiné závažnější onemocnění,“ upozornila lékařka.