Paní Barbora Hlavíková z Ostravy se narodila se sluchovou vadou. Lékaři však její handicap objevili, až když jí byly dva roky. Špatný sluch ovlivnil její další vývoj, vzdělávání. „Všechno jsem měla jaksi opožděně, chodila jsem do speciální školy, dodnes nosím sluchadla,“ popsala žena. Když se jí narodil syn, bála se, aby ho nepostihl stejný osud. Velmi ji potěšilo, když jí lékaři v ostravské fakultní nemocnici téměř hned po narození chlapečka řekli, že syn je v pořádku. „Kdyby se podobné vyšetření provádělo dříve, mohla jsem i já mít snadnější život,“ podotkla mladá maminka.

Podobných starostí jsou ušetřeny i maminky s „nerizikovými“ dětmi, které porodí v ostravské fakultní nemocnici. Nemusejí před ušima svého děťátka třeba tleskat a sledovat jeho reakci, aby se laicky ujistily, že je jejich potomek v pořádku. Zdejší klinika ORL začala totiž provádět plošný screening sluchu všech miminek. Rukama těchto odborníků tak projde všech zhruba 670 patologických a 1900 novorozenců bez zdravotních potíží, kteří se ve Fakultní nemocnici Ostrava ročně narodí.

„Sluch je pro rozvoj dítěte nejdůležitějším smyslem. Včasné odhalení sluchových vad umožňuje podniknout co nejdříve patřičné kroky k nápravě. Pokud by dítěti pomohla sluchadla, mělo by je dostat před půl rokem věku. Pokud by byla ztráta sluchu větší, mělo by být dítě připravováno pro možnost kochleární implantace ve věku kolem jednoho roku,“ uvedl přednosta otorinolaryngo¬logické kliniky ostravské fakultní nemocnice Pavel Komínek

Dodal, že vyšetření nebolí, provádí se pomocí screeningové sondy, když miminko spí, nebo ho maminka kojí. „Již den po porodu lze zjistit, zda dítě slyší, nebo ne. Správnost měření je až devětadevadesá¬tiprocentní. V ojedinělých případech se stává, že ve středním uchu je ještě plodová voda, takže funkci buněk vnitřního ucha nelze hodnotit. Pak měření provádíme například před propuštěním z porodnice nebo opakovaně po propuštění z nemocnice,“ upřesnil Komínek. Dodal, že díky spolupráci s nadací Prolomené ticho se klinice podařilo získat další tři screeningové přístroje. „Chceme je zapůjčit ostravským nemocnicím na Fifejdách a ve Vítkovicích. Ostrava by se tak stala prvním velkým městem v republice, kde by byl prováděn screening sluchu u novorozenců celoplošně ve všech nemocnicích,“ plánuje Komínek.

Těžká porucha sluchu se objevuje přibližně u jednoho novorozence z tisíce. Každoročně se tedy v České republice narodí přibližně sto neslyšících dětí. Se středně těžkou poruchou se rodí šest až dvanáct dětí z tisíce.