Unikátní je, že lékaři problém ženy odstranili kompletně laparoskopicky, což se v tuzemsku podařilo poprvé.

„Obtíže mě trápily už několik let, musela jsem chodit často močit nejen přes den, ale i v noci. Nebylo výjimečné, že jsem vstávala za noc třeba pětkrát," popsala své zdravotní problémy Alena Vroblová z Frýdku-Místku.

Pacientky bývají často unavené

Urgentní inkontinence je charakterizována častým nucením na močení v průběhu dne i v noci, někdy může dojít i k úniku moči. „Jedná se o nepříjemné onemocnění, kdy si pacientka často před tím, než vůbec někam jde, musí promyslet, kde všude má možnost jít na toaletu. Pacientky bývají unavené, protože v noci musejí toaletu několikrát navštívit. Tento typ inkontinence se léčí v první řadě medikamentózně," řekla mluvčí frýdecko-místecké nemocnice Jolana Filipová s tím, že pokud je přítomen také sestup poševních stěn eventuálně dělohy, lze po domluvě s pacientkou zvážit i operační řešení.

Alena Vroblová potvrdila, že potíže jí značně komplikovaly život. „Nemohla jsem třeba jít ani na delší vycházku. Protože problémy navzdory léčbě přetrvávaly, rozhodla jsem se podstoupit operaci na gynekologicko-porodním oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku, kde mě operoval primář oddělení Martin Němec," doplnila dvaašedesátiletá pacientka.

„Hned po operaci došlo k výraznému zlepšení, můj zdravotní stav se vrátil do normálu. Problémy s častým močením zmizely, cítím se teď mnohem lépe," usmála se Alena Vroblová.

Léčba tabletami ženě nepomohla

Podle primáře gynekologicko-porodního oddělení Martina Němce byla dvaašedesátiletá pacientka několik let léčená pomocí tablet.

„I přes léčbu však nedošlo ke zmírnění obtíží. Při gynekologickém vyšetření byl diagnostikován mírný sestup dělohy, který symptomy urgentní inkontinence vyvolává. Pacientka byla velice motivovaná své obtíže řešit, a tak jsme se domluvili na operaci," vysvětlil primář oddělení Martin Němec.

„Tyto operace se provádějí buďto klasicky z břišního řezu, nebo laparoskopicky. Jde o to, jak je které pracoviště erudováno v miniinvazivní operativě. My jsme se rozhodli provést operaci laparoskopicky a odstranit tělo děložní, vejcovody a vaječníky. Na ponechaný čípek děložní jsme upevnili speciální síťku, kterou se čípek uchytí oboustranně na křížovou kost. Síťka zabraňuje poklesu čípku a močového měchýře," popsal primář Němec a doplnil, že právě jejich pokles může u žen vyvolat výše zmíněné příznaky urgentní inkontinence.

„Přínosem pro pacientku je výrazné zlepšení kvality života, nemusí myslet na to, kde najde nejbližší toaletu a může znovu normálně fungovat. Pacientkám mohu doporučit nebát se hovořit o případných obtížích s udržením moči se svými lékaři. Většinu problémů lze v dnešní době vyřešit a je možno dále vést spokojený a plnohodnotný život. Naše oddělení se diagnostikou a léčbou těchto problémů zabývá. Pokud pacientky chtějí, mohou nás navštívit i bez doporučení lékaře," dodal Martin Němec. (red)