Symbolickým takzvaným happeningem podpořili své kolegy zemí Visegrádské čtyřky, tedy z České republiky, Slovenska, Polska i Maďarska. Zhruba desetiminutová akce, která se konala v době obědové přestávky, nenarušila chod nemocnice a nikterak se nedotkla ani pacientů.

„Hrozí zánik zdravotní péče jako veřejné služby, rozpadá se současná síť nemocnic a ambulantních zařízení. Pro pacienty to znamená snižování dostupnosti i kvality zdravotní péče," prohlásil lékař Viktor Talafa, předseda Lékařského odborového klubu svazu českých lékařů Frýdek-Místek.

Kritizoval snahu vlády zavést nadstandardní zdravotní péči, za niž by si lidé, kteří na ni budou mít, museli připlácet.

Na šedesát lékařů a zdravotnického personálu Nemocnice ve Frýdku-Místku se v úterý 20. listopadu sešlo na nádvoří areálu, aby vyslovili svůj nesouhlas s reformami ve zdravotnictví.

Pojišťovny lákají na vitaminy

Poukázal také na reklamní nabídky pojišťoven, které si „laciným způsobem" balíčky vitaminů a dalšími lákadly klienty kupují. „To je všechno jenom zástěrka a člověk, který vidí pouze metr před sebe, jim na všechno skočí," dodal Viktor Talafa. Privatizaci nemocnic považuje za ryze komerční záležitost, kdy se vlastníci nemocnic budou chovat tržně, tedy pokud pro ně léčba nebude výhodná, léčit nebudou.

S jeho vyjádřením souhlasila náhodná kolemjdoucí. „Je dobře, že na to poukazují. Naše zdravotnictví je ovládáno takovou tou finanční lobby, bohatými podnikateli ve spojení s politiky, kteří chtějí diktovat podmínky a mít z toho zisk. Je to očividné, že zdravotnictví nesplňuje poslání, jaké by mělo sloužit všem lidem, dostupnost zdravotní péče za přiměřenou cenu a tak dál," řekla pětačtyřicetiletá žena z Frýdku-Místku, která nechtěla být jmenována.

Souhlasíte s lékaři? Ohrožují reformy dostupnost péče a zdraví pacientů? HLASUJTE V ANKETĚ!

Lékařům se nelíbí ani způsob přidělování smluv s pojišťovnami. Ten podle nich posiluje jejich pravomoci. „Neexistuji žádná pravidla. Jedni mají smlouvu se vším všudy, jiní nemají žádné. Na stole nejsou racionální data, a bez nich není možné se dobrat k racionálním závěrům, podle kterých by bylo možné nemocnice redukovat. Děje se něco divokého, co může mít velké a dlouhodobé následky především pro lidi," prohlásil lékař Karel Volný.

„Naše nemocnice by měla být každopádně zachována. Všichni ji potřebujeme a nedovedu si představit, že bychom dojížděli do Třince nebo do Ostravy. Každý totiž nemá auto. Je tady i pohotovost a z Ostravy taky může přijet sanitka pozdě," konstatovala paní Lenka.

Do symbolické akce se v úterý zapojili i lékaři Nemocnice Třinec. „Mohu potvrdit, že se zúčastnili happeningu. V žádném případě nešlo o stávku, jednalo se spíše o formalitu, o upozornění pro pacienty. Opravdu nedošlo k žádnému omezení péče," shrnul v úterý odpoledne mluvčí nemocnice Jakub Štýbar.