Patří mezi ně například ibalgin, paralen nebo acylpyrin. Po měsíci s regulačními poplatky se ale žádný boom v prodeji volně dostupných léčiv nekoná. „Většina našich zákazníků se chová zcela logicky a rozvážně. Pokud jsme lehce nemocní a trápí nás rýma, lehké nachlazení, sáhneme ze všeho nejdříve po našem osvědčeném léku. Pro někoho to může být paralen nebo notoricky známý coldrex, jiní dají přednost homeopatikům nebo přírodní medicíně,“ řekl Deníku vedoucí lékárny v Nemocnici Třinec Roman Staszko.

„V okamžiku, kdy jsme opravdu nemocní, přicházíme k lékaři a žádáme zaručenou pomoc, a tudíž účinné léky. A protože situace už je vážná, neuvažujeme o tom, že bychom mohli ušetřit. Potřebujeme se uzdravit a podstoupíme léčbu předepsanou lékařem,“ poznamenal Staszko. Na hodnocení je příliš brzy Podle něj zatím nedošlo k tomu, že by zákazníci v Třinci masově nakupovali léky, na které nepotřebují recept od lékaře. „Možná, že jeden měsíc je příliš krátká doba na hodnocení. Čísla mohu srovnávat až tak za půl roku, určitě ne dříve. Prvním důvodem je fakt, že prosinec je z pohledu předzásobení se léky specifický a ten loňský s avizovanými poplatky zvlášť. Druhý, možná podstatnější důvod je ten, že lidé se v poplatcích a nových cenách léků teprve začínají orientovat. Celý systém doplatků a poplatků je nový a bude chvíli trvat, než lidé zjistí, co a jak,“ dodal Roman Staszko.

„Samozřejmě se snažím kupovat to, co není na recept. Už v lednu jsem tak ušetřila stovky korun,“ odhadla osmadvacetiletá Lenka Táborská z Frýdku-Místku, která má doma šestitýdenní dceru. „Ona má některé věci na recept, u ní to samozřejmě dodržuji,“ poznamenala čerstvá maminka. Změna chování je nevyhnutelná „Takový trend tu určitě je. Ale za leden se toho nedá příliš hodnotit, lidé se v prosinci předzásobili. To bych udělala tak za tři měsíce,“ řekla laborantka volného prodeje v lékárně v budově místecké polikliniky. „Když někdo přijde s receptem, tak doporučujeme levnější variantu. To by ale měli dělat všichni.“

Lech Branny z třinecké Lékárny Terasa je přesvědčen o tom, že obrat v chování pacientů k samoléčbě je nevyhnutelný. „Změny mají výchovný charakter, takže podobně jako u výchovy dětí ten proces bude mít svou dynamiku. Ale určitě to nastane, je to celosvětový trend,“ řekl Branny. „Už teď lidé chodí a ptají se, kolik co stojí s receptem a kolik bez něj. Tím, jak se doplatky budou zvyšovat, budou lidé stále více uvažovat o tom, co si koupit. A zjistí, že mohou ušetřit nejen peníze, ale i čas,“ dodal. „Myslím si, že erudice lékárníků je dnes už taková, že například u banálních infekčních onemocnění jsou schopni sami posoudit, jestli toho člověka poslat k lékaři, nebo to zvládne sám s pomocí volně dostupných léků,“ myslí si Lech Branny.