Vladimíra Grolmusová prodává v místeckém bistru Koruna. Do práce chodí ještě za tmy kolem šesté hodiny. Po neděli to bude o něco veselejší, byť jen na pár dní. „Bude to lepší pocit, to jo. Člověku se daleko lépe vstává do světla než do tmy,“ připustila osmatřicetiletá Grolmusová.

„Ale zase večer mi bude vadit, že po čtvrté hodině se bude stmívat,“ konstatovala. U pultu právě stála důchodkyně Marie Pavelčáková. Chvíli uvažovala, zda posun ručiček na ciferníku zavedli Němci, nebo komunisté, a prohlásila: „Změna času mi strašně vadí. Byla bych raději, kdyby to nebylo, není to dobré ani na psychiku. Já to cítím,“ zdůraznila. A je přesvědčená o tom, že „i mladí to moc nemají rádi“.

Jen sto metrů od bistra prodávala v pekařství Lenka Kajzarová. „Když se dá ten zimní čas, bude to lepší. Protože se déle spí. Mně to fakt nedělá problémy,“ shrnula 43letá žena. „Když má člověk ranní směnu, má dobrý pocit, že spí o hodinu dýl,“ tvrdí.

Osmdesátiletá Miroslava Veličková ze Sviadnova se změnou času nezabývá vůbec. „Tak nějak to sobě nepoznám. Vstávám furt brzo, člověk má ty hodiny zafixované v sobě z dob, kdy chodil do práce,“ zamyslela se. Vstává v pět, což ale bude už brzy ve čtyři. „Uvidíme,“ smála se.

Není bez zajímavosti, že hodiny věže baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku se do roku 1998 musely při změnách času nastavovat ručně. Pryč už jsou však doby, kdy se správce věžních hodin při této změně řádně zapotil, než k nim vystoupal, nastavil a seřídil. Převodní hodinový stroj prošel úpravami a nyní čas automaticky hlídá dálkový rádiový signál.

„Na stroje změny času rozhodně působí méně než na lidi. Dokáží se s tím lépe poprat,“ konstatoval s úsměvem Michal Bučko, technický administrátor děkanátu Frýdek. Stejné zařízení se nachází také na frýdecké věži farního kostela svatého Jana Křtitele.

Čas si v neděli posune i René Kottek z Třince. „Byl bych možná raději, kdyby to nebylo. Ono se to všechno nějak mění,“ prohlásil. Říká, že posun času mu žádný konkrétní problém nepřináší, což se týká i jeho okolí. „Nevím o nikom,“ řekl Kottek. Řeší tak jiné věci, hlavně přezutí auta. „To jsou komplikace,“ naznačil.

Miriam Hronovská, šéfka odboru dopravy na třineckém městském úřadu, Deníku řekla, že změnou času se žádné peníze neušetří.

Veřejné osvětlení totiž má takzvaný soumrakový spínač, který je nastaven na určitou intenzitu denního světla. „Já myslím, že město je na tom samém,“ tvrdila. Podle ní se může maximálně stát, že se osvětlení předčasně rozsvítí to v případě, že se objeví černá mračna a „hodně se setmí“. Změna času se prý nepromítne ani v MHD. „Ta jezdí pořád stejně,“ smála se Hronovská.

Pojem „zimní čas“ je vyloženě hovorový. Ve skutečnosti se jedná o čas standardní. Zimní čas byl zaveden pouze jednou, a to v období takzvané poválečné obnovy.

MAREK CHOLEWA
LADISLAVA VAVROŠOVÁ