Více cestujících do autobusů chce přilákat Moravskoslezský kraj. Letos plánuje vybrat dopravce pro spoje na Frýdlantsku. Lidé by se měli dočkat komfortnějších a ekologičtějších autobusů. Povinností nového dopravce také bude zavést do vozidel klimatizaci, wi-fi a zajistit, aby bylo možné v autobusech platit jízdné platební kartou a chytrými telefony.

Kraj usiluje o to, aby dopravci modernizovali vozový park za evropské dotace, a šetřili tak krajské peníze. „Proto jsme se jako první kraj v republice rozhodli motivovat dopravce, aby měli zájem vylepšovat zejména doplňkové služby a cenovou nabídku, na kterých zájem pasažérů hlavně stojí,“ míní náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Upřesnil, že dopravci, kteří na pořízení nových autobusů požádají o dotaci z evropských fondů, získají od kraje odměnu. Vrátí se jim deset procent z celkové získané investiční dotace.

„Další odměnu, 300 tisíc korun ročně, mohou dostat, pokud se jim podaří zvýšit absolutní počet cestujících o pět procent oproti předchozímu kalendářnímu roku,“ vysvětlil Jakub Unucka.

Podmínky jsou už zahrnuty v tendru na dopravce, který bude od prosince 2018 následujících deset let zajišťovat veřejnou autobusovou dopravu na Frýdlantsku. Zahájení této veřejné soutěže schválili krajští radní minulý týden. Hlavním hodnotícím kritériem výběrového řízení na Frýdlantsku bude ekonomická výhodnost nabídky a technické podmínky. Větší šance na úspěch bude mít uchazeč, který do budoucna počítá s větším podílem nízkopodlažních autobusů a vozidel na CNG ve svém vozovém parku. Jde o páté zadávací řízení na zajištění dopravní obslužnosti realizované v Moravskoslezském kraji. První bylo úspěšně ukončeno v červenci 2014 podpisem smlouvy s ČSAD Vsetín, která zajišťuje veřejnou autobusovou dopravu na Jablunkovsku a Třinecku.

Beskydské rekordy ve Frýdku-Místku.
Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda