Jelikož se koncept školky těší značné oblibě a zájem ze strany rodičů je velký, došlo na začátku loňského září z důvodu nedostačující kapacity k slavnostnímu otevření vysněné jurty.

Jurta se nachází v souladu s filozofií Hrádečku v bezprostřední blízkosti lesa a je postavená výhradně z přírodních materiálů.

„Zateplení je zhotoveno z ovčí vlny, dřevo užité na konstrukci pochází z Mongolska a vnitřní a vnější plachtu dodali čeští dodavatelé,“ přibližuje Lucie Czudková, jedna ze zakladatelek a koordinátorek lesní školky.

Celá konstrukce navíc zaujme bohatým ručním zdobením, jurta je tak skutečně autentickým dílem.

„Kruhový prostor má své kouzlo, působí velmi harmonizujícím dojmem, člověk má možnost pociťovat proudící energii. Děti se zde cítí v bezpečí,“ popisuje jedinečnou atmosféru jurty Czudková.

Té vévodí uprostřed umístěný kruhový stůl obklopený dětskými židličkami. Vytápění celého objektu efektivně zajišťují kamna s kouřovodem, k dispozici je samozřejmě i tekoucí voda a elektřina.

Opomenout nelze ani na míru zhotovenou kuchyni, kterou si Hrádeček před půl rokem mohl dovolit díky úspěšné fundraisingové akci. Děti mají k dispozici také polní kuchyňku ve venkovních prostorách.

Ekologická a plně recyklovatelná jurta se dočkala výstavby díky prostředkům pocházejících z vlastních zdrojů lesní školky, dále také prostřednictvím firemních sponzorů a příspěvků lidí na internetu – a dále díky rodinám dětí, přátelům a fanouškům lesní školky Hrádeček.

Díky jurtě je nyní Hrádeček schopen pojmout až 16 dětí ve věku od tří do šesti let, o něž se starají vždy dvě průvodkyně. Lesní školka přitom nejprve začínala ve vedlejší budově, v jejichž prostorách od roku 2016 funguje lesní komunitní škola Hrádeček.