Místo ve třídě se děti učí například v lese nebo u řeky, kde si také hrají. V dubnu 2018 se v Třinci otevře nová lesní školka Tyrka.

V Hrádku funguje lesní školka Hrádeček už od roku 2014. Od září 2016 k ní také přibyla lesní komunitní škola. A protože obliba Hrádečku je opravu vysoká a kapacita již nebyla dostačující, rozhodli se, že si zde postaví také jurtu. Ta je vyrobena z přírodních materiálů – lněné tkaniny, dřeva, konopné rohože a tepelná izolace je z ovčí vlny. I díky příspěvkům lidí na internetu se ji nakonec podařilo postavit. A nejinak tomu je s kuchyňkou, na kterou fundraisingová sbírka stále probíhá. Pokud se podaří vybrat dostatek financí, ať už z řad jednorázových či pravidelných dárců, kuchyň by se pořídila v lednu a v jurtě by se tak i vařilo.

A protože koncept Hrádečku bezesporu funguje, nová lesní školka Tyrka bude od 2. dubna 2018 fungovat také v horní části areálu U Haliny v Tyře v Třinci.

„Prostory již máme domluvené. Děti budou opravdu kousek od přírody, těsně pod lesem. Budeme zde přijímat děti od tří do šesti let, tedy do předškolního věku. Vždy zde bude průvodkyně, která bude mít na starost maximálně osm dětí,“ řekla k novému projektu jedna ze zakladatelek Lesní školy a školky Hrádeček Lucie Czudková.

A zájem je už teď obrovský. Během prvních dvou dní, kdy byly informace o lesní školce Tyrka zveřejněny na sociálních sítích, se ozvalo patnáct rodičů. Některé děti už jsou v nové školce dokonce přihlášeny.

„V Hrádečku máme děti od Chotěbuze po Hrádek, o Tyrku je zatím zájem z oblasti Nebor, Smilovic, Třince, Oldřichovic a Tyry,“ dodala Czudková.

Za docházku například dvou dnů v týdnu zaplatí rodiče měsíčně 2 600 korun, docházka pěti dnů v týdnu je měsíčně vyjde na 5 300 korun.

Podrobný ceník docházky dětí do lesní školky Hrádeček i Tyrka, společně s dalšími důležitými informacemi, je uveden na webových stránkách lesní školky.

Scione škola sídlící ve Frýdku-Místku si bude moct dovybavit učebny nebo řemeslnou dílnu, podařilo se jí vybrat peníze.
ScioNeškola ve Frýdku-Místku dál bojuje