Letní kino si získalo oblibu třeba v Palkovicích, kde se promítá za tělocvičnou.

Letos na přelomu července a září se za velkého zájmu diváků uskutečnil už druhý ročník akce s názvem Festival české komedie, který nabídl osvědčené snímky. Pořadatelé letos navíc připravili jednu novinku, kdy si diváci mohli sledování filmů pod noční oblohou zpříjemnit masáží.

„Se zájmem o promítané tituly panovala spokojenost, i když nám tolik nepřálo počasí. V průměru chodilo pokaždé kolem padesáti lidí, což byla velice slušná účast. Kvůli průtrži mračen jsme museli úplně zrušit jedno představení. Poslední projekci jsme přesunuli do kamenného kina, které by mělo po prázdninové pauze najet opět na klasický provoz už od konce září. S letním kinem, které se u nás osvědčilo, zcela určitě počítáme i do budoucna," zhodnotil začátkem týdne místostarosta Palkovic David Kula s tím, že největší zájem byl o komedie Na samotě u lesa a Dědictví aneb Kurvahošigutntág.

Lída Baarová

Biograf pod hvězdami se už několik let koná i v areálu Kamenité ve Vyšních Lhotách. Přes sto návštěvníků si například 15. července nenechalo ujít nový film Filipa Renče Lída Baarová.

Na nezájem si nemohla stěžovat ani letní scéna kina Vlast, která lidem v červenci nabídla zdarma čtyři filmy na různých místech ve Frýdku-Místku.

Táhne rovněž letní kino v Třinci, kde je naplánováno celkem deset projekcí, z toho osm pátečních.

„Zatím je průměrná návštěvnost přes dvěstě diváků na jeden film," řekla redakci Tereza Vlčková za pořadatele, kterým je Městské kino Kosmos Třinec. Projekce pod širým nebem baví zájemce jednou týdně, a to buď na náměstí Svobody před kulturním domem Trisia, nebo v areálu STaRS u letního koupaliště.

„V letošním roce nám počasí přálo, pouze ve dvou případech muselo být promítání přesunuto přímo do budovy kina. Diváci už mohli zhlédnout pohádku Řachanda, horor Odebrat z přátel, české filmy jako Padesátka, Teorie tygra, komedie Fakjů pane učiteli 2 a Méďa 2 nebo také akční fantasy film Poslední lovec čarodějnic. Doposud nejúspěšnějším filmem tohoto léta byla česká komedie Teorie tygra s návštěvností přes čtyři stovky diváků," naznačila Tereza Vlčková.

Šílený Max už dnes

Už 19. srpna se Třinečané mohou těšit na film Šílený Max: Zběsilá jízda, který bude promítnut od 21 hodin na náměstí Svobody. „Ve spolupráci s městskou knihovnou proběhne 26. srpna projekce filmů v rámci akce Mental Power a prázdniny zakončíme v pondělí 29. srpna animovanou komedií Mimoni 2. Doposud jsme s průběhem letního kina spokojeni a věříme, že i naše další akce a projekce budou i nadále dělat návštěvníkům radost," konstatovala Vlčková.

Promítání pod širým nebem běží čtvrtým rokem v Jablunkově. Renata Macková z tamního odboru školství ale naznačila, že zájem o projekce letos opadl.

„Co se týče docházky na letní kino, ta je letos mnohem horší než loni. Za něco může nabídka filmů, na tyto prázdniny nebyl až tak dobrý výběr, ale především počasí. Když prší do sedmi večer nebo je 16 stupňů, málokomu se chce pak jít kouknut do parku, jestli se vůbec bude promítat. Aspoň s takovými reakcemi jsem se setkala," řekla Deníku.

„Letošní průměr návštěvnosti je někde mezi 25 až 30 diváky. Loni to bylo přes 50, což je na prostor, ve kterém promítáme, tak akorát. V červenci bylo v plánu pět filmů, čtyři se odehrály v parku. Jeden měl být promítnutý v sále, bohužel jsme jej neodehráli ani tam z technických důvodů způsobených distributorem. S výběrem filmů je to těžké, je potřeba trochu znát své publikum, a to se liší město od města, obce. Letní projekce jsou ale trochu jiné. Jde především o příjemně, odpočinkově strávený čas v letním režimu," dodala Macková s tím, že zájemce čeká projekce na chatě Kamenitý, kde bude 19. srpna večer k vidění film Not2Bad.