VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léto je tady, nastal čas zábavy a relaxace

BESKYDY – Začátek letní turistické sezóny je tady. A co všechno nabízí turistům Beskydy?

23.6.2007
SDÍLEJ:

KRÁSA BESKYD. Velká Stolová ze Zmrzlého vrchu.Foto: Archiv

Letní sezóna začíná pro beskydské hoteliéry nadějně. Zájemci o dovolenou na horách by si měli pospíšit, hotelové pokoje jsou na léto v některých atraktivních lokalitách už téměř vyprodány. Přesto se ale provozovatelé shodnou, že ztráty po katastrofální zimě už ani hezké léto nezachrání. Mnoho z nich špatný rok neustálo a bylo dokonce nuceno své chaty prodat. „Některé termíny už máme zcela vyprodány a najít volné místo například pro celotýdenní pobyt už může být docela problematické. Několik volných míst máme ještě koncem srpna, ale i ty se rychle zaplňují,“ informovala Lenka Foldynová z Horského hotelu Sepetná na Ostravici. „Zima byla slabší, léto snad ztráty aspoň částečně vynahradí,“ dodala. Do konce července už má obsazeno i horská chata Visalajka na Visalajích. „V srpnu se zatím ještě nějaké volné termíny dají najít, ale postupně se i ty zaplňují. Letní sezóna začíná dobře, ale mizernou zimu už vynahradit nemůže. Byla to vůbec nejhorší zima za osm let, co chatu provozuji,“ konstatoval majitel chaty Visalajka Martin Kupec. „Máme poměrně velký hotel, takže nějaká volná ubytovací místa na léto ještě zbývají. Počasí nám zatím přeje, ale ani velmi dobré léto už uplynulou zimu vynahradit nemůže. Řekl bych, že minulá zimní sezóna byla pro mnohé téměř likvidační. Proto se také letos tolik horských chat v Beskydách prodává, například Ráztoka, Kociánka, Gírová a další. Celkem je jich asi sedm,“ vypočítával Bohumír Charbulák ze stejnojmenného Hotelu Charbulák na Gruni. „I pro nás je to hodně těžký rok, ale přežijeme ho. Kromě ubytování nabízíme i posilovnu, saunu, hřiště pro míčové hry nebo petanque. Měli jsme i půjčovnu kol, ale s ní máme špatnou zkušenost, protože nám všechna čtyři kola ukradli. Půjčovna kol nicméně funguje u nádraží v Ostravici,“ dodal Bohumír Charbulák. Volná místa se zatím najdou i v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích. „Zimní sezónu nemohu hodnotit, protože náš hotel má od letošního dubna nového majitele,“ sdělil provozní hotelu Petr Bezruč Jiří Halamíček. „Máme u nás pro hosty například vnitřní bazén se slanou mořskou vodou nebo venkovní dvanáct metrů dlouhý vyhřívaný bazén, fitness, hřiště, tenisové kurty, ping pong i další možnosti,“ dodal Jiří Halamíček. „Červen máme plný, ale na prázdniny by se ještě nějaký volný termín dal najít. Zima byla hodně slabá, léto zatím vypadá nadějně. Snad nám špatnou zimu alespoň trochu vynahradí, zatím je ale na hodnocení příliš brzy. Hostům nabízíme saunu, biliár, stolní tenis, tenisový kurt, hřiště na míčové hry a máme i půjčovnu kol. Mimoto jsou v okolí hotelu překrásné trasy na více či méně náročné procházky přírodou,“ lákala recepční hotelu Srdce Beskyd Jana Kečkešová.

Zimní areály nabízejí letní atrakce

Přilákat turisty i v letním období se snaží tradiční zimní areály. Skia areál v Mostech u Jablunkova není už několik let jen centrem zábavy v zimě. Jeho provozovatelé zřídili populární bobovou dráhu, která je v provozu celý rok a nabízí adrenalinové svezení. Přidali lanové centrum a trampolíny. letos se zvětšilopočet letních atrakcí. „Dokončili jsme dokončili lezeckou stěnu, připravili sjezd na horských koloběžkách, které půjčujeme. Lanové centrum jsme rozšířili o dalších dvacet překážek, kromě bungee trampolín mohou rodiče s malými dětmi využít i trampolíny pro malé děti. Máme tady překážky pro bikery, které nahoru na svah vytáhne vlek,“ vypočetl ředitel areálu Alois Martynek. Lákadlem je i sjezd na laně – gorolszus. Původně provozovatelé areálu uvažovali, že by natáhli lano přes celé údolí.Něco podobného totiž viděli ve Švýcarsku. Jenže odvážlivec by se na laně pohyboval nad železnicí, silnicí a elektrickými dráty. „Netuším, zda je sjezd za takových podmínek reálný. Ale myšlenka tady je a třeba se nám ji podaří dotáhnout do konce,“ uvažoval Alois Martynek. Je jisté, že takový adrenalinový zážitek by přitáhl vyznavače adrenalinových zážitků z celé republiky i z okolních zemí. Využít ski areál Sviňorky v Morávce se rozhodli jeho provozovatelé. „Tři roky nám trvalo, než jsme sehnali všechna povolení¨,“ prozradil Bohdan Volný. Od soboty funguje ve ski areálu půlkilometrová fourcrosoová trať. Není určena jen bikerům, ale jízdu na ní si mohu vyzkoušet všichni majitelé horských kol. nahoru na svah je rovněž vytáhne vlek.

Rezervace Mionší se turistům opět otevřela

Naučná stezka přes Národní přírodní rezervaci Mionší je znovu otevřena. Zájemci, kteří se chtějí projít stezkou po okraji pralesa Mionší, tak mohou učinit až do 15. září. Do tohoto data bude stezka otevřena pro veřejnost. Nástupní místo je v obci Dolní Lomná, asi dvě stě metrů od autobusové zastávky Matyščina louka v ústí doliny potoka Mionší. U zastávky je možné odstavit auto na novém parkovišti. Na obecním úřadu v Dolní Lomné je možné zajistit na telefonech 558 357 411, 558 358 720 i průvodce naučnou stezkou. Mimo stezku do samotné Národní přírodní rezervace, je vstup zakázán a dovnitř se má šanci dostat jen výjimečně, se zvláštními povoleními a průvodcem pouze odborná veřejnost.

Chata na Bílé funguje

Turistům se nabízí další cíl výletu. Po kompletní rekonstrukci je totiž opět otevřená Horská chata Bílá. Kromě restaurace nabízí i ubytování pro osmdesát tři osob ve dvou až pětilůžkových pokojích. Turisté si tu mohou také zahrát kulečník, ping-pong nebo šipky a zaplavat ve venkovním bazénu s dětským brouzdalištěm, využít tenisové a volejbalové kurty, minigolf, zahrát si petanque, streetball i ruské kuželky.

Výlet na Hrčavu může oživit mnoho kuriozit

Cesta do nejvýchodnější obce celé České republiky nemusí nadchnout jen běžného turistu. Pobyt v obci znamená doslova žně i pro lovce kuriozit. Internetové stránky Hrčavy, jejichž autorem je Karel Karpecki z Jablunkova, nabízí stovky zajímavostí, jimiž se obec může pochlubit. Například, že Hrčava je svou rozlohou 288 hektarů nejmenší ze všech samostatných obcí ČR na hranici se Slovenskem. A je i nejmenší ze všech samostatných obcí na česko-slovenském pomezí, upozorňují internetové stránky. Hrčava je rovněž jedinou obcí České republiky, která sousedí se dvěma státy, ale přitom na území ČR sousedí pouze s jedinou vesnicí – Bukovcem. Jeho katastr Hrčavu zcela obklopuje. „Asi nemá v České republice obdobu skutečnost, že z Hrčavy po silnici je třeba ujet 12 kilometrů, z toho víc jak 9 kilometrů lesem, než se dostanete do centra nejbližší obce – Mostů u Jablunkova,“ upozorňuje stejný zdroj. Vyhledávanou turistickou atrakcí je bod, kde se stýkají hranice tří států. Karel Karpecki na internetu upozorňuje, že tento trojmezní bod se nachází ve strži koryta potoka, která je hluboká přibližně osm metrů a široká asi 34 metrů. Bod proto nebylo možné osadit jediným hraničním kamenem, takže je určen jen geometricky. V místě jsou tři jednotlivé monolity na území České republiky, Polska a Slovenska. „Jsou osazeny tak, že jsou státními znaky natočeny k trojmeznímu bodu,“ napsal sběratel kuriozit o Hrčavě a dodal, že vzhledem k tomu, že trojmezní bod Beskydy se nachází v korytě potoka, není určena jeho nadmořská výška. Karpecki poznamenal, že mnozí návštěvníci trojmezí touží navštívit všechny tři státy. Ujdou tak něco kolem dvou set metrů a mohou směle prohlásit, že to dokázali během pár minut. „Už se našli i takoví, kteří trojmezní monolity obíhali na čas,“ všimnul si Karel Karpecki. Hrčava je také nejvzdálenější obcí ČR od hlavního města Prahy. Vzdušnou čarou je to na Staroměstské náměstí 325 kilometrů, po silnici pak 415 kilometrů. „Povznešeně lze říci, že Hrčava je obcí vycházejícího slunce České republiky. Teoreticky vychází slunce na Hrčavě o 17 minut a 48 sekund dříve než v Praze, o tutéž dobu ovšem i dříve zapadá,“ zjistil Karpecki.

 

23.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě OPERÁTOR/KA LINKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 z:22/5/2018 a:15/6/2018, Po skončení doby určité možno prodloužení smlouvy na neurčito. Směnnost - ranní 06:00 - 14:00 hod, odpolední - 14:00 - 22:00 hod. Práce vhodná i pro absolventy škol., Operátor linky kontroluje a obsluhuje výrobní linku, doplňuje obalový a spotřební materiál, kontroluje hotový výrobek, vede evidence o denní výrobě, stará se o čistotu pracoviště. Zajišťuje si drobné opravy a seřízení stroje., Potravinářský průkaz - podmínkou (možnost vyřízení až při vstupní prohlídce), Životopisy zasílejte e-mailem, uchazeči budou pozvání k osobnímu pohovoru - pracoviště NENAVŠTĚVOVAT.. Pracoviště: Ekomilk a.s.., Příborská, č.p. 818, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Vladimíra Gajdazcová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 100 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme - státní zkoušku el. obloukem EN 287-1 111, Předem volat na tel. č.: 777 789 503 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Stavo-čestav, s.r.o. - areál tž, Průmyslová, č.p. 1000, 739 61 Třinec 1. Informace: Vodrážka, +420 777 789 503.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 100 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ-KA V PEKÁRNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:22/1/2018 a:12/6/2018, Prodejna pekárny v Krmelíně., Požadujeme: zdravotní průkaz, čistý RT, ochotu pracovat ve dvousměnném provozu po-so (04-12, 12-20 hod., práce v so do 11:00 hod.)., Kontakt osobně po předchozí telef. domluvě popř. emailem. Kontakt uveden viz výše.. Pracoviště: Pekařství boček krmelín s.r.o., Brušperská, č.p. 78, 739 24 Krmelín. Informace: Josef Boček, +420 558 639 107.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 24 000 Kč

Slévači SLÉVÁRENSKÝ PRACOVNÍK - ODLÉVAČ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 z:9/4/2018 a:14/6/2018, Požadujeme dobrý zdravotní stav. Nabízíme příspěvek na stravování., Kontakt telefonicky v čase pondělí až pátek 7.00-14.00 hod.. Pracoviště: Giff a.s., Slévárenská, č.p. 272, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Ďorď, +420 604 222 215.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Ilustrační foto.

Ceny Talent roku 2018 rozdány

Antonín Buček: Pozici jedničky vám nikdo nezaručí

Frýdek-Místek – V minulé sezoně restartoval profesionální kariéru v druholigovém Frýdku-Místku. Po sestupu se ale fotbalový brankář Antonín Buček přesouvá do Znojma.

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Třešně v těchto dnech zrají a stávají se lákadlem pro mlsné jazyky. Sběr tohoto ovoce ovšem může být nebezpečný. V Moravskoslezském kraji si za poslední dobu vyžádal několik zraněných.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Obec se dočká protihlukových zdí

Desítky milionů korun šly za poslední rok do protihlukové ochrany u silnic v regionu. Další velká zakázka, kterou vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se týká nových stěn u silnice I/11 v Mostech u Jablunkova.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT