Senioři starší sedmdesáti let a lidé se zdravotním omezením mohou ve Středisku sociálních služeb zažádat o průkaz Senior Taxi, který je zdarma. Pak stačí, když si čtyřiadvacet hodin dopředu cestu objednají, a mohou v době od 6.30 do 15 hodin s taxikářem vyrazit. „Taxík je pro ně třeba velice drahý, a chceme důchodcům nějak vyjít vstříc. Jedná se o populaci, která bývá v tísni, ať už časové či finanční," okomentovala novinku starostka Frýdlantu Helena Pešatová, která očekává, že o službu bude zájem.

Zlevněný taxík jezdí ve všední dny, a to na území Frýdlantu nad Ostravicí. Výjimečně může pasažéry zavézt i na specializovaná vyšetření do Frýdku-Místku. „Máme to trochu okleštěné, protože jsme se poučili u jiných obcí, kde měli širokou škálu služeb nejen pro seniory, a trochu se jim to vymklo z rukou. Chtěli jsme, aby toho nezneužívali lidé, kteří jedou třeba na nákup a podobně," uvedla Helena Pešatová s tím, že služba je určena zejména ke zdravotním účelům.

Kilometr jízdy vyjde cestující na 7,5 koruny, za příjezd taxíku neplatí. Auto řídí zaměstnanec střediska, jehož financuje město. Podobná služba, takzvaný Čeladenský dostavník, funguje od ledna loňského roku také v Čeladné.

V BUKOVCI MAJÍ KROMĚ SENIOR TAXI I BABY TAXI

Lidé mohou jezdit levněji i na několika místech na Třinecku a Jablunkovsku. Přestože se některé podmínky, povolený počet jízd za měsíc a cílové destinace liší, podstata je stejná jako u Frýdlantu či Čeladné část platí obec, část obecní nebo městský rozpočet a pasažér musí mít trvalé bydliště v dané obci.

Službami v okolí se inspirovali třeba v Bukovci, kde kromě Senior Taxi funguje od letošního července i Baby Taxi. Druhá služba je určena pro děti do šesti let, které mohou cestovat doprovodu dospělých. Pasažéři se mohou dostat na několik předem určených míst v Návsí, Třinci a Jablunkově.

Převažují zdravotnické cíle, taxík ale jezdí také k jablunkovskému městskému úřadu či na Mariánské náměstí. Obecní rozpočet hradí polovinu jízdného.

Podobně je to v Písečné. Cestující se mohou dostat na předem určená stanoviště v Návsí a Jablunkově, mezi kterými nechybí ani některá nákupní střediska. „Služba stále funguje, zatím jsme za ni ale neplatili více než dvě stě korun měsíčně. Pár lidí to využívá a asi jsou za službu rádi," řekl starosta Písečné David Ćmiel s tím, že už se setkal s požadavky, aby obec taxislužby zlevnila. Dosud člověk za taxíka zaplatí 30 korun v jednom směru, bez ohledu na počet ujetých kilometrů. „Zatím necháváme cenu tak, jak je. Pak už bychom byli levnější než autobus, a je to přece jen specifická služba. Vyhodnotíme po ročním provozu, jestli to mělo pro lidi přínos," sdělil starosta obce, kde Senior Taxi funguje od letošního února.

Dotované jízdy autem mají i v Hrádku, kde se pasažéři dostanou jen do zdravotních zařízení včetně lékáren. Naopak v Jablunkově mohou cestovat i do některých nákupních středisek, služba tam funguje nejdéle ze zmíněných měst a obcí, a to od června roku 2013. Od roku 2014 se zase senioři a zdravotně postižení levněji vozí taxíkem v Návsí.