Přeprava poslouží lidem starším 70 let k dopravě do předem vyjmenovaných cílových míst – řadí se mezi ně zdravotnická zařízení, úřady, pobočky pošty, autobusové a vlakové nádraží nebo hřbitovy, a to vše jen na území města. Služba bude poskytována každý pracovní den v době od 6 do 14 hodin, a to klientům, kteří budou mít průkazku od magistrátu.

„Za přistavení vozidla bude účtována částka 15 korun. Aby byla služba dostupná pro co nejvíce klientů, byl stanoven maximální počet jízd, a to na 6 za měsíc,“ přiblížil podmínky využití senior taxi náměstek primátora Marcel Sikora. Ve městě žije přes čtyři a půl tisíce seniorů nad sedmdesát let. Nová služba by měla fungovat od října.

Levnější doprava speciálním taxíkem pro seniory se rozmáhá do všech koutů regionu. Tři roky už služba funguje ve Frýdlantu nad Ostravicí, tamní radnice projekt připravila ve spolupráci se Střediskem sociálních služeb. Od ledna se do projektu zapojily také nedaleké obce Janovice, Kunčice pod Ondřejníkem, Pržno, Pstruží, Staré Hamry a také Čeladná, kde už dříve měli s levnou dopravou pro seniory a handicapované zkušenosti.

Občanům, kteří spadají do okruhu lidí oprávněných čerpat tuto službu, vydává příslušný obecní úřad bezplatný průkaz. Provozní doba služby Senior Taxi je v pracovní dny od 6.30 do 15 hodin, senioři můžou jet i do nemocnic v okolí. Cena za jeden kilometr činí 7,50 koruny, cesta ke klientovi je zdarma. Přepravu si musí zájemce objednat 24 hodin předem.

Službu Senior taxi můžou od dubna využívat lidé už také v Mostech u Jablunkova. Za jízdu do stanovišť v Jablunkově zaplatí zájemci 50 korun, do Třince pak 100 korun.

Senioři můžou levnější dopravu speciálními automobily využívat i v dalších obcích na Třinecku a Jablunkovsku, letos služba přibyla třeba i v Nýdku. Například ve Vendryni nemají jako v některých jiných obcích vlastní taxi s řidičem, ale pouze smluvené soukromé taxikáře. Občan zaplatí polovinu ceny jízdného, druhou půlku zaplatí obec. Několikrát do měsíce tak můžou senioři vyrazit na určená stanoviště ve Vendryni či Třinci.

Ilustrační foto.
Je to škola života, tvrdí ženy, které pracují v těžkých oborech